Kuru ciltler için ev yapımı yüz maskeleri

0

ev yapımı yüz maskesiKuru cilt hassas bir yapıya sahip olduğundan ekstra bakım isteyen bir cilt tipidir. Yeterli miktarda yağ üretimi olmadığı için cilt kuru ve mattır asla parlaklaşmaz. Yağlı ciltlerin aksine küçük gözeneklere sahiptir. Bazen cilt gerginleşmesinden ötürü rahatsızlık verici olabilir Erken yaşlanmaya yatkındır. Evde yapacağınız maskelerle temizleme ve tonikleme işlemlerinden sonra cildinizi doğal yollarla nemlendirebilirsiniz.

Kuru cilt tiplerinde yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizi ovalamadan kurulamanız tavsiye edilir. Havluyu yüzünüze değdirip çekerek kurulama yapmanız cildinizin daha fazla kuruyup tahriş olmasını azaltacaktır.

1 yumurta sarısı 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı karıştırarak elde edeceğiniz yumurta maskesini yüzünüzde 15 dakika beklettikten sonra, ılık bir havlu ile maskeyi yumuşatıp gene ılık su ile maskeyi temizlemeniz cildinizi doğal yollardan nemlendirecektir.

Kuru ciltler için ev yapımı yüz maskelerinden biri de yulaf içi maskesidir.  2 çorba kaşığı yulaf içini 15 dakika süt ya da su ile kaynattıktan sonra soğumasını bekleyip bir kaşık bal ekleyerek bulamaç haline gelene kadar karıştırınız. Maske ılık haldeyken yüzünüze sürüp 20 dakika bekletmelisiniz. 20 dakika sonra ılık su ile cildinizden maskeyi temizleyin. Yulaf içinin yumuşatıcı etkisi ile balın onarıcı etkisi cildinizin kuruyan bölgelerini yapılandırarak tedavi edecek cildinizin yumuşayarak doğal nem dengesini kazanmasını sağlayacaktır.

Muz cildinizi temizlerken içerdiği antioksit maddeler ile cilt kızarıklıklarını giderir , cildinizi sakinleştirir ve mikroplardan arındırır. Hem derinlemesine temizlik sağlamak hem de kuruyan cildinize çözüm sunmak için bir muzu çatalla ezdikten sonra içine 3 çay kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yoğurt ekleyerek hazırlayacağınız bakım maskesini deneyebilirsiniz. Belirttiğimiz malzemeleri krem kıvamına gelene kadar iyice karıştırıp bir kaç dakika bekledikten sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz. Maskeyi uygulamadan önce cildinizi ılık su ile temizleyip bir peçete yardımı ile fazla nemi almalısınız. Yüzünüzde 20 dakika beklettiğiniz maskeyi gene ılık su ile temizledikten sonra mikroplardan arınmış yumuşacık bir cildiniz olacak. Haftada 1 gün maskeyi kullanarak kuru cilt bakımınızı sağlamanız mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.