Kuru Ciltler İçin Maske Önerileri

0
Kuru Ciltler İçin Maske Önerileri

Kuru bir cilde sahip olanlar bilirler çok hassas ve sürekli özel bakım isteyen bir cilt tipidir. Cilt kesinlikle parlak olmaz, yeteri kadar yağ üretmeyen bu cilt tipi mat bir görünüme sahiptir. Kuru bir cilde bakım yapmayıp kendi haline bırakmak cildin tahriş olmasına sebep olur. Kuru cilde sahip iseniz yüzünüzü yıkadığınızda havluyu bastırarak ve sağa sola sürterek kurulamanız çok yanlış bir davranıştır. Yüzünüzü havluyu bastırıp çekerek kurulamanız gerekmektedir.

Kuru cilde sahip olanlar için evde uygulanabilen doğal ürünlerden oluşan bazı cilt maskeleri önerilerini sizler için sıraladık.

1Nemlendirici ve besleyici maske;

Malzemeler

1 adet yumurta sarısı,

1 yemek kaşığı zeytin yağı,

1 yemek kaşığı bal.

Yapımı ve uygulaması: yumurta, zeytin yağı ve bal bir kapta iyice karıştırılır. 5 dakika bekletilir ve hafifçe bir kez daha karıştırılır. Hazırlanan maske temiz cilde ve dekolte bölgesine uygılanır. 15-20 dakika bekletilir. Üzerine ılık bir havlu koyularak maske yumuşatılır ve bol su ile yıkanarak temizlenir. Haftada 2 kez kullanıma uygundur.

2Yulaf içi maskesi;

Malzemeler

2 çorba kaşığı yulaf içi,

1 su bardağı süt ve ya su,

1 çorba kaşığı bal.

Yapımı ve uygulaması: iki çorba kaşığı yulaf içi suda veya sütte 15 dakika kaynatılır ve ılıklaşması için bekletilir. Ilıklaşan karışıma bir kaşık bal ilave edilerek iyice karıştırılır. Ilık şekilde temizlenmiş cilde uygulanır.  15 dakika bekletilir ve ılık su yardımıyla yıkanarak temizlenir. Haftada 1 kez kullanıma uygundur.

3Kabak maskesi;

Malzemeler

2 çorba kaşığı pişmiş kabak,

1 çorba kaşığı badem yağı,

1 çorba kaşığı zeytin yağı.

Yapımı ve uygulaması: iki çorba kaşığı kabak bir kapta iyice karıştırılır. Sonra üzerine badem yağı ve zeytin yağıda eklenerek tekrar iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım göz çevresi hariç temizlenmiş cilde uygulanır. 15-20 dakika bekletilir ve ılık su yardımıyla yıkanarak temizlenir. Haftada 1-2 kez kullanıma uygundur.

4Bal ve muz maskesi;

Malzemeler

1 adet orta boy muz,

1 tatlı kaşığı yağsız yoğurt,

3 çay kaşığı bal.

Yapımı ve uygulaması: muz bir kapta kaşığın tersi ile iyice ezilir. Üzerine yoğurt ve balda eklenerek yoğun bir kremsi kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan karışım ılık suyla yıkanmış cilde masaj yaparak uygulanır. 15-20 dakika bekletilir ve ılık su yardımıyla yıkanarak temizlenir. Cilt yıkandıktan sonra nemlendirici uygulanabilir. Haftada 1-2 kez kullanıma uygundur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.