Kuru ciltler için ne yapılmalı

0
Kuru ciltler için
Kuru ciltler için

Kuru cilt düzenli cilt bakımı ile nemlendirilmediği taktirde zamanla kırışıklıklara ve egzamanın nüksetmesine neden olabilmektedir. Kuru ciltlerde çoğu zaman solgun bir görüntü hakim olur. Cilt üzerindeki sertlik ise sizi rahatsız edebilir. Bununla birlikte genellikle pul pul dökülen bir cilt hoş bir görüntü vermeyecektir.

Cilt bakımı nasıl yapılır makalemizi okuyarak günlük cilt bakımınızın nasıl yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Cildinizdeki kuruluk belirli bölgelerde de olabilmektedir. Karma veya normalden kuruya yakın bir cilt tipinizin olup olmadığından öncelikle emin olmalısınız.

Kuru ciltler için beslenme

Kuru bir cildiniz varsa vücudunuzu öncelikle içten beslemelisiniz. Kuru ciltlerin ihtiyacı olan en önemli şey nemdir. Bu nemi de cildinize bol su içerek verebilirsiniz. Meyve, sebze ve tam tahıllar içeren dengeli beslenme düzenine geçin. Kükürtü yüksek gıdalardan (örn. yumurta, soğan, sarımsak) cildinizin pürüzsüz tutmak için yiyin. Cildi nemli tutmak için günlük içilecek su en az 2 litre olmalıdır. Kavun, havuç ve kayısı C vitamini açısından zengin olan ve esnek bir cilt oluşturmaya yardımcı olan besinlerdir. Süt gibi Pantotenik asit (vitamin B5) açısından zengin gıdalardan olan peynir, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler cilt tarafından kullanılan katı ve sıvı yağların sentezine yardımcı olur.

Kuru cilt tedavisi

1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı E vitamini yağını karıştırın. Hafif ılıkken cildinize uygulamanız daha etkili bir sonuç verir. Bu nedenle kışın radyatörün üzerinde bir süre dinlendirdikten sonra uygulayabileceğiniz gibi yazın sıcak su dolu kaba oturtarak ılıklaşmasını sağlayabilirsiniz. Kuru cildiniz için elde ettiğiniz yağı pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ve boyun bölgenizi ılık suyla yıkayın. Banyo sonrası aşırı kuruluğun olduğu yerlere ise bu karışımı sürüp bırakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.