Kuru eller

0
Kurumuş eller
Kuru eller

Kuru eller, özellikle kuru cilde sahip olan herkesin genel sorunudur. Genellikle kış aylarında kuru eller büyük bir sorun olarak karşımıza çıkar. Gerekli özeni göstermeyip, düzenli bakım yapmazsak, ellerimiz çatlamaya ve yaralar oluşmaya başlayacaktır. Ellerimizi deterjan ve kimyasallardan korumalı, aşırı soğuktan ve sıcaktan uzak tutmalıyız. Ellerinizde kuruluk sorunu varsa bunu basit bir şekilde çözebilirsiniz.

Kuru ellere Peeling

Eğer ellerinizde çatlaklar henüz oluşmamışsa el peelingi yaparak ellerinizdeki ölü deriyi kaldırmalısınız. Ellerinize peeling yaparak ölü deri katmanlarını kaldırarak cildin altında yatan yumuşak, pürüzsüz katmanı ortaya çıkarabilirsiniz.

Kuru ellerin yıkanması ve nemlendirilmesi

Normal bir sabun ile ellerinizi yıkamaktan kaçınınız. Normal sabunlar cildi kurutan maddeler içerirler. Bunun yerine, nemlendirici krem içeren el sabunları kullanmayı deneyin. Nemlendirici olarak da vazelin kullanabilir ve shea yağı içeren bir losyon tercih edebilirsiniz.

1

Bileklerimize ve parmaklarımıza taktığımız takılar bir müddet sonra elleri sıkarak ve sürekli temasta bulunarak rahatsızlık verirler. Bir müddet ellerinizi metallerden uzak tutun.

2

Bir tasa sıcak su doldurun ve üzerine bir miktar nane katın. Rahat bir sandalyeye oturun ve önünüzdeki masanın üzerine bu kaseyi koyun.  Ellerinizi bu sıcak suda 10 dakika dinlendirin. Ardından çok yumuşak bir havluya sarın ve kurulayın.  

3

Ellerinize, el için de kullanılan bir vücut losyonu veya krem sürün. Elleriniz losyonu iyice emene kadar ellerinize masaj yapın.

Eldivenin önemi

Ev temizliği ve bulaşık yıkama kimyasal maddelerin kullanımını içeren işleri yaparken eldiven giyin. Ayrıca temizlik yapmadan önce ellerinize nemlendirici losyonu birkaç kat uygulayın ve ardından eldiveni giyin.

El bakımı için de aynı şekilde ellerinize nemlendiriciyi bolca sürdükten sonra, pamuklu rahat bir eldiven giyip yatabilirsiniz. Elleriniz çok kuruysa bu işlemi birkaç gün boyunca her gece yatmadan önce uygulayın.

Egzama

Ellerinizde sürekli kuruluk varsa bir dermatologla görüşün. Sürekli kuru eller egzamanın bir işareti olabilir ve bu durum reçeteli el kremi ile tedavi edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.