Kuru elleri yumuşatmak için ne yapmalı?

0
Kuru el bakımı
Kuru elleri yumuşatmak için

Gün boyu yaptığımız her işte kullandığımız bulaşıktan temizliğe bir çok kimyasallarla ve maddelerle temas eden ellerimiz ilgilenmeyi en çok ihmal ettiğimiz ancak derinlemesine bakımın mutlaka yapılması gereken en önemli bölgelerden biridir. Çünkü ellerimiz gün boyu türlü dış etkenler nedeniyle yıpranıp tahriş , kızarıklık ve enfeksiyon gibi hastalıklara açık hale gelirler.

Evde kolayca uygulayabileceğiniz maskeler ve bakım kürleri ile kuru ellerinizi yumuşatabilir, derinizi koruyabilir , yıpranan bölgelerinizi onarabilir , kahverengi lekelerin oluşmasını önleyebilir ve kırışıklıkları azaltabilirsiniz.

Ayrıca gün içinde kullandığınız cildi kurutan, kullanımı ile yoğun kimyasal etkiye maruz kaldığınız deterjanların zararlı etkilerinizi azaltmak için mutlaka eldiven kullanmalı , deterjan kullanımından sonra ılık duru su ile cildinizi yıkayıp iyi bir nemlendirici ile nem dengenizi sağlamalısınız. Sıcak su kullanımı cildinizi daha fazla kurutacaktır bu nedenle ılık su kullanmanız daha iyidir. Ayrıca el temizliği için kullandığınız sabunun kimyasal içermeyen beyaz , doğal bir sabun olmasını öneririz. Ellerinizin yumuşaklığını devamlı sürdürmek için cildinizi doğal nem kaynağı olan sıvı tüketiminiz çok önemlidir.

Düzenli vazelin kullanarak ellerinizi yumuşatabilirsiniz. Etkisini arttırmak ve ellerinizi daha yumuşak yapmak için; akşam yatmadan evvel ellerinize bol miktarda vazelini masaj yaparak iyice yaydıktan sonra çorap geçirerek uyumanız faydalı olacaktır. Sabah kalktığınızda bebek yumuşaklığında olduğunu göreceksiniz.

Limon ve bal maskesi ile ellerinizdeki kahverengi lekeleri azaltabilirsiniz. Yarım limonun suyunu, 2 çay kaşığı ile bal ve 2 çay kaşığı karbonat ile iyice karıştırıp masaj yaparak ellerinize uygulamalısınız. 15 dakika bekledikten sonra beyaz sabun ve ılık su ile ellerinizi temizleyin. Limonun ağartıcı özelliği , balın antioksidan içeren nemlendirici etkisi ve ölü hücreleri temizleyen karbonatla oluşturacağınız bu basit maske ile kahverengi lekelerin görünümünü azaltmakla beraber derinlemesine bir nemlendirme sağlayacaksınız.

Ellerinizdeki ölü hücreleri temizlemek için bir diğer maske ise zeytinyağı şeker maskesidir. 1 yemek kaşık peeling etkisi yapan şeker ve 1 yemek kaşık nemlendirici özelliğe sahip zeytinyağı ile maskenizi hazırlayabilirsiniz. Şekeri avcunuza aldıktan sonra yavaşça dökeceğiniz zeytinyağı ile ellerinize , parmak aralarına 10 dakika masaj yapıp , ılık su ve beyaz sabun ile temizlemelisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.