Kuru saçlar için bakım tarifi

0
sağlıklı saçlar
kuru saçlar için bakım tarifi

Kuru saçlar için bakım yapmak bir zorunluluktur. Kuru saçlar, sağlıksız saçların ana sebeplerinden birisidir. Saçın kuru olması, yeterli nemi barındırmadığını göstermektedir. Kuruluk hem mat bir görünüme neden olurken hem de saçlarınızın elastikiyetini kaybetmesine sebep olur. Saçlar elastikiyetini kaybettiğinde ise kolay kırılır hale gelecektir. Saçınız kırıldıkça görünümü de kötüleşecektir. Sırf saç kuruluğu nedeniyle sürekli saçlarını kestirmek zorunda kalan ve bir türlü istediği uzunluğa getiremeyen çok kadın bulunuyor. Saçlarınızda kuruluk sorunu varsa bu durumda gerekli bakımları düzenli olarak yapmanız gerekir. Saçlarınız, saç bakımı sayesinde nemlenmeye başlar. Nemlenen saçların aynı zamanda kurumasının da önlenmesi gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında güneşin altında kalmanız saçlarınızın neminin azalmasına neden olur. Saç şekillendirme araçları saçınızın gereğinden fazla ısı almasına neden olur. Bu da saçtaki nemi azaltan bir etkendir. Saç şekillendirme ürünleri – jöle, saç spreyi v.s.- de saçlarınızın nemini azaltan bir diğer etken olmaktadır. Saçlarınızda kuruluk sorunu varsa bir süre tüm bu faktörlerden uzak kalmanızda fayda olacaktır.

Kuru saçlar için kullanacağınız malzemeler aşağıda verilmiştir. Bu yağlar sayesinde saçlarınızın nemlenmesi çok daha kolay sağlanır. ,

E vitamini yağı
Çay ağacı yağı
zeytinyağı
şampuan
saç kremi
su

Kuru saç için tarif

1

Öncelikle saçlarınızın mümkün olduğu kadar ıslak olmasını sağlayın.

2

¼ bardak zeytinyağının üzerine 3 damla kadar çay ağacı yağı koyun. E vitamini yağı kapsülünün içini karışıma boşaltın. Yağları iyice karıştırın.

3

Avucunuza bir miktar yağ alın ve iki elinizle iyice ovalayın.

4

Saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Saçlarınıza 5 dakika masaj yapın. Saçlarınızın dip kısımlarını yumuşakça ovalayın.

5

 Yağın miktarı saçlarınızın uzunluğuna göre değişebilir. Daha az veya daha çok yağ kullanabilirsiniz ancak çay ağacı yağını çok az miktarda kullanmanızda fayda olacaktır.

6

Saçlarınızın üzerine bir havlu koyun ve 25 30 dakika karışımın saçınızda kalmasını sağlayın.

7

Yağın saçınızdan kolayca çıkabilmesi için ilk olarak saçınıza şampuan sürün. Ardından saçınızı su ile yıkayın. Böylece yağlar su değmediğinden daha rahat saçınızdan çıkar.

8

Uygulamayı yaptıktan sonra aradaki farkı göreceksiniz. Bu uygulama bir sefere mahsus olmayacaktır. Her hafta tekrarlamanız gerekir. Bu işlem her ne kadar zor gibi gözükse de yumuşacık parlak saçlara sahip olduğunuzda sizin için eğlence halini alacaktır.

Avokadolu bakım tarifi

Avokado saçlar için çok faydalıdır. Ülkemiz bu meyveye pek aşina olmadığından saç bakımı tariflerinde de sıkça karşımıza çıkmıyor maalesef. Avokadoyu manavda bulamasanız bile büyük marketlerde konserve halinde satın alma imkanına sahipsiniz. Vereceğimiz bu bakım tarifi aynı zamanda saçlarınızı besleyecektir. Haftada birkaç kez uyguladıktan sonra 15 günün sonunda saçlarınızdaki büyük değişimi fark etmemek mümkün olmayacaktır.

1 orta boy avokado
1 çorba kaşığı bal
1 yumurta akı
2 çorba kaşığı bebek yağı

1

Orta boy bir avokadoyu püre haline getirin. Bu işlemi blendırda yapabileceğiniz gibi çatal yardımıyla da yapabilirsiniz.

2

Yumurta akını çatal yardımıyla çırpın. Üzerine bal ekleyin ve iyice karıştırın.

3

Avokadonun üstüne 2 çorba kaşığı kadar bebek yağı koyun. Ardından tüm malzemeleri birleştirerek bir maske haline getirin.

4

Bu karışımı uygulamadan önce saçlarınız nemli olmalıdır. Önce saçınızı yıkayın ve kurumaya bırakın. Saçlarınız nemli halde iken kuru saçlar için avokadolu bakım maskesini saçınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarınıza karışımı sürdükten sonra havlu ile sarın. Bu saç maskesi saçta 35 40 dakika kadar kalmalıdır. Ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Bu maskeyi haftada 2 3 kez tekrarlamanız gerekir. Eğer çok yoğunsanız en azından haftada bir uygulamaya devam edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.