Kuru saçlar için maske nasıl uygulanmalıdır

0
Saç kuruması
Kuru saçlar için

Genellikle yaz aylarının neden olduğu kuru saçların güneş ışınları dışında farklı nedenleri de vardır. Yeterince protein tüketmemek saçların marlaşmasına neden olurken, omega3 eksikliği de saçın kurumasına yol açmaktadır.

Özellikle yaz aylarında saçlarımız daha cansız görünür ve kurulaşır. Gerek havuz, deniz suyunun gerek se güneşin yıpratıcı ışınlarının büyük ölçüde rolü vardır. E temel nedenler başında ise beslenme hataları gelmektedir. Özellikle A vitamini eksikliği kuru saçlara mahal verir. Saçı yenileme özelliği içeren keratinin oluşmasında önemli faktörü olan A vitamini saç kuruluğunu engellediği gibi saçın uzamasında da önemli fayda sağlar.

Saç derisinin cilt yapısı gereği kuru olması, yeterince sebum üretimi olmaması, kullandığımız katalı saç bakım ve şekil verme gibi ürünleri içeren kozmetik hataları, saça uygulanan boya, röfle gibi işlemler, genetik nedenler gibi pek çok konu da kuru saçlara neden olabilmektedir.

Kuruyan saç teli daha kolay yıpranır ve kırılgan olur. Aynı cilt kuruluklarının neden olduğu gibi saç kuruluğu da pek çok olumsuzluğuna neden olur. Kuru saçlara sahip olan kişilerin zor tarama konularında şikayetleri bulunmaktadır. Kuruyan saç diplerinde sebum tabakası zarar görür ve saçın incelmesine yıpranmasın ayol açar. Bu yıpranmanın yol açacağı kepek sorunu da yine olumsuz sonuçlardan biridir. Kuru yapıya sahip olan saçlar için içeriğinde aloe vera ve yağ maddeleri bulunan şampuan ürünleri tercih edilmelidir. Bu maddeler saçın kolay taranmasını da sağlayacağı için yıpratmayı da azaltacaktır.

Uygulayabileceğiniz kuru saç maskeleri

Zeytinyağı maskesi

Kuru saçlar için maske önerilerinin başında gelen ve en sık tercih edilen bu maskeyi uygulamak oldukça kolay. Isıtmış olduğunuz yağı fırça yardımıyla saç diplerinize ve sonra tüm saçlarınıza sürün. Ara ara uygulayacağınız masajın ardından saçınızı havlu ya da benzer bir malzemeyle kapatmanızı öneririz. Bu şekilde tüm gece siz uyurken yağ kafanızda kalmalıdır. Uyandığınızda ılık su kullanarak az şampuan ve bol su ile iyice yıkayarak saçınızı yağdan arındırın.

Zeytinyağı, Sirke maskesi

Kuru saçlar için maske listemizin ikincisinde içeriğinde yine zeytinyağı olan farklı bir önerimiz var. 2 kaşık zeytinyağı, 1 kaşık sirke ve 1 yumurtayı karıştırın. Bu karışımı tüm saçlarınıza dipten uca doğru bolca sürerek yarım saat bekletin ve yıkayın.

Muz maskesi

Muz
Muz

İyi bir kuru saçlar için maske önerisi olan muz içeriği sayesinde saçlara nem verme özelliğindedir. 1 tane muz, 3 kaşık mayonez ve 1 kaşık zeytinyağından elde ettiğiniz karışımı krem haline gelene kadar ezerek karıştırın. Saçınıza süreceğiniz bu kıvamın yarım saat bekletilmesi gerekmektedir.

Çilek Maskesi

250 gram çilek, 1 adet yumurtanın sarısı ve 2 kaşık zeytinyağını iyice karıştırın ve saçınıza uygulayın. 20 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Mayonez Maskesi

Saçları nemlendirme konusunda oldukça başarılı olan mayonezi saçlarınıza sürerek 20 dakika bekletin ve şampuanlayarak bol su ile yıkayın.

Kuru saçlar için maske uygulaması

Bu sıkıntıdan kolayca kurtulma yollarını içeren kuru saçlar için maske önerimizi sizinle paylaşacağız. Ancak öncelikle kuru saçlara bakım konusunda size birkaç püf nokta yazalım.

  • Haftada 1 defa kuru saçlar için maske kürü uygulayın, saçlarınızın nemlenmesini sağlayın.
  • Kuru saça sahipseniz saçlarınızı her gün yıkamaktan kaçının.
  • Eğer saç tipinizi bilmiyorsanız, kuaförünüzden ya da bir uzmandan yardım alarak saç tipinize uygun olan malzemeleri kullanın. Örneğin, kuru saç tipine sahipseniz kullanacağınız bazı şekillendirici ürünlerin silikon içeriklerinin düşük olması şikayetin artmasına neden olabilir.
  • Mümkün olduğunca saçınıza ısı şekillendirmesi uygulamayın. Eğer uygulamak zorunda kalıyorsanız öncesinde mutlaka saçlarınıza koruyucu bakım uygulayın. Saç maşaları, fön makinesi gibi cihazların ürettiği sıcak hava saçın nemini azaltır. Kuru saç tipine sahip olan kişilerde bu durum daha da fazla sıkıntıya yol açar.
  • Kullandığınız tarak ve fırça mamullerinin pürüzsüzlüğünden ve kalitesinden emin olun.
  • Sıcak su kuru saç tipleri için sakıncalıdır. Saçınızı ılık suyla yıkayın. Son durulumayı soğuk suyla yapmanız saçınızın parlaklığını arttırır.
  • İçeriğinde alkol bulunan saç şekillendirme ürünlerinden uzun durun.
  • Kan akışını düzenleme amaçlı saç diplerinize düzenli masaj yapın.
  • Saçınızı geniş tarak kullanarak tarayın ve saçlarınıza nazik davranın. Sert ve zarar verici darbelerden kaçının.

Kuru saçları engelleme amaçlı bu verdiğimiz tavsiyelere mutlaka dikkat etmenizi öneririz. Bu önerilerin yanı sıra saç nem dengenizi sağlamak ve gerekli bakımı uygulamak için kendinize uygun olan kuru saçlar için maske yöntemlerinden istediğinizi seçerek uygulayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.