Kuru ve çatlamış elleri iyileştirmek

0
Kuru eller
Kuru ve çatlamış elleri iyileştirmek

Kuru ve çatlamış bir cilt rahatsız, ağrılı ve biraz da çirkin olabilir. Kuru ve çatlamış elleri iyileştirmek çok zor olabilir. Çünkü elleriniz gün boyunca birçok iş için kullanılıyor ve birçok dış etmene maruz kalıyor. Sonuç olarak kuru ve çatlamış bir cildi iyileştirmek zahmetlidir ve zaman alabilir, sabırlı olmalısınız.

Kalın bir katman halinde nemlendirici sürün

İyi, kalın sürülmüş bir nemlendirici kuru ve çatlamış elleri iyileştirmek için en iyi yöntemlerden biri olabilir. Sürekli kuru bir cildiniz varsa herhangi bir nemlendirici losyon veya krem size yardımcı olabilir. Dünyanın en ünlü kliniklerinden olan Mayo Clinic’teki doktorların söylediklerine göre vazelin kuru ve çatlamış ciltler için en iyi iyileştiricidir. Kalın bir katman halinde el kreminizi her sabah, her akşam yatmadan önce, ellerinizi yıkadıktan sonra, duştan sonra ve gün boyu farklı zamanlarda uygulayabilirsiniz.

Koruyucu giysiler giyin

Ellerinizi her gün maruz kaldığı maddelerden korumanız size birkaç şekilde yardımcı olacaktır. Öncelikle eldiven giymeniz veya ellerinizi sarmanız kremi cildinizde, iyileşmesine ihtiyaç olan bölgede tutmak için yararlı olacaktır. Ek olarak eldiven giydiğinizde veya ellerinizi sardığınızda bunlar ellerinizin kuru ve soğuk havaya, kara, suya ve zararlı kimyasallara temas etmesini engeller.

Ellerinizi özenle yıkayın

Kuru ve çatlamış bir cildin iyileşmesinin zor olmasının nedenlerinden bir diğeri de hijyendir. Elleri gün boyu birçok kez yıkamak oldukça önemlidir. Ne yazık ki mikroplardan arınmak için kullandığınız sert sabunlar ve sıcak su da cildinizin kurumasına sebep olur. Amerikan Dermatoloji Akademisi yumuşak sabun ve ılık su kullanmanızı öneriyor. Ellerinizi havluyla yumuşak bir biçimde ovalayın. Elleriniz hafif nemliyken nemi içeride hapsetmek için kalın bir katman halinde el kreminizi sürün. Banyo yaparken de uzun süren ve sıcak suyla yapılan bir banyo yerine hızlı ve ılık suyla yapılan bir banyoyu tercih edin.

Havayı nemlendirin

İçinde bulunduğunuz ortamı nemlendirmeniz kuru cildinizi nemlendirmenize yardımcı olabilir. Havayı nemlendirebileceğiniz fikirlerden bazıları şunlardır; vakit geçirdiğiniz odada buhar cihazı veya nem cihazı kullanmak, gece yatmadan önce yatak odanızda bir buhar cihazı çalıştırmak, ocağa büyük bir tencere su koyarak kaynatmak. Eğer ocakta büyük bir tencerede su kaynıyorsa ellerinizi nemlenmesi için suyun buharına tutun. Nemi evde tutabilmek için ısıtıcınızı mümkün olduğunca az çalıştırın çünkü ısı nemin azalmasına neden olur.

Uyarı ve ipuçları

  • İyi bir beslenme ile ve bol su içerek cildinizi nemli tutabilirsiniz. Eğer ellerinizde yaralar, çatlaklar oluşuyor ve kanıyorlarsa en kısa sürede doktora gitmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.