Kuru ve çatlamış ellerin tedavisi

0
El bakımı
Kuru ve çatlamış ellerin tedavisi

Kuru ve çatlamış cilt hem kötü görünür, hem rahatsız eder hem de ağrılı olabilir. Eğer bu durumda iseniz kuru ve çatlamış ellerin tedavisi ile ilgili kaynakları araştırmaya başlamış olabilirsiniz. Ellerin tedavisi çok kolay değildir çünkü ellerimiz gün içinde birçok işte kullanılır ve birçok dış etkene maruz kalırlar. Bu nedenle kuru ve çatlamış ellerin tedavisi hem sabır hem de özen gerektirir.

Yoğun bir nemlendiriciyi cömertçe sürün

İyi ve kalın bir nemlendirici belki de çatlamış ellerinize en iyi gelecek tedavidir. Hemen hemen her türlü nemlendirici krem ve losyon işinizi görecektir. Ancak Mayo Clinic’teki doktorlar, vazelin içeren kremlerin çatlamış elleri tedavi etmekte en uygun yöntem olduğunu söylüyorlar. Her sabah kalın bir tabaka halinde nemlendirici krem uygulayın. Her gece yatmadan önce ellerinizi yıkayın ve yeniden nemlendirici kreminizi uygulayın. Eğer isterseniz gün içinde birkaç kez daha ellerinize nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Koruyucu giysiler giyin

Ellerinizi dış etmenlerden korumak da çatlaması ve kurumasını engellemeye yardımcı olur. Öncelikle eldiven giymek, ellerinizin üzerindeki nemi korumasını sağlar. Nem de ellerinizin iyileşmesi için hayati önem taşır. Ek olarak eldiven giydiğinizde rüzgar, su, kar ve zararlı kimyasalların ellerinize temas etmesini engellersiniz.

Ellerinizi dikkatli bir şekilde yıkayın

Kuru ve çatlamış ellerin tedavisinin zor olmasının sebeplerinden biri de hijyenimizi korumak için ellerimizi gün içinde sık sık yıkamamız gerekmesidir. Ne yazık ki sert sabunlar ve sıcak su mikropları öldürürken ellerinizin cildine de zarar verir. Amerikan Dermatoloji Akademisi yumuşak ve nemlendirici bir sabun kullanımını önermektedir. Bunun yanında sıcak su yerine de ılık su kullanımını salık vermektedir. Ellerinizi yıkadıktan sonra hava ile kurutun veya havlu ile ovuşturmadan yalnızca dokunarak kurulayın. Ellerinizi kuruladıktan sonra elleriniz tamamen kurumadan halen nemli iken, kalın bir tabaka halinde nemlendiricinizi uygulayın. Banyo yaparken de sıcak ve uzun bir banyo yerine ılık su ile kısa duşları tercih edin.

Oda havasını nemlendirin

Oda havasını nemlendirmek, cildinizin kurumasının önüne geçmeye yardımcı olabilir. Bunun için oda havası nemlendirici özel cihazlar kullanabileceğiniz gibi, basitçe kalorifer peteklerinin üzerine bir kap içinde su koyup buharlaşmasını sağlayabilirsiniz. Evde nemi tutabilmek için ısıtıcıları daha az çalıştırmaya gayret edin. Çünkü sıcaklık nemi azaltır.

İpuçları ve uyarılar

  • İyi beslenmek ve bol bol su içmek cildinizin nemlenmesini sağlar. Eğer elleriniz yaralar, çatlaklar ve kanama yapacak kadar kurudu ise derhal doktorunuz ile iletişime geçin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.