Kuru ve yıpranmış saç bakımı

| 2012/12/09 | 0 Comments
Kuru ve yıpranan saçlar

Kuru ve yıpranmış saçlar

Kuru ve yıpranmış saçlar, bakımsız kalmaya devam ettikçe sinir bozucu bir hale gelirler. Kuru ve yıpranmış saç bakımı ihmal edilmemelidir çünkü zamanla saçlar daha çok yıpranır ve nemi iyice azalır. Kuru yıpranmış saçları sağlıklı hale getirebilmek için onları iyice nemlendirmek gerekir. Saçları nemlendirmek geniş bir yelpazede yapılabilmektedir.

Kuru ve yıpranmış saç bakımında şampuan seçimi

Doğru şampuan kullanmak cansız saçları nemlendirmenin bir numaralı anahtarıdır. Yıpranmış saçlara özel olarak üretilen şampuanlar, kuru yıpranmış saçların ihtiyacı olan nemi geri kazanabilmeleri için tasarlanmışlardır. Yıpranmış saçlara özel olarak üretilen şampuanları kullanmanızın asıl amacı sert sülfatlar ve deterjan içeren şampuanlardan saçlarınızı korumaktır. Zararlı maddeler içermeyen, ağır kimyasalların yer almadığı bitkisel şampuanlara yönelmenizde fayda olacaktır. Bu tarz şampuanlar her ne kadar diğerlerine oranla iki kat daha pahalı olsa da bunun anlamı aslında saçlarınızın iki kat daha fazla nemleneceğidir.

 
Kuru ve yıpranmış saç bakımında nemlendirme

Kuru yıpranmış saçları nemli tutmak için ısıdan korumalısınız. Nemlendirici içeren şampuan ve saç kremi kullanmanız saçlarınızı nemlendirir. Bunun arkasından saçlarınızı saç kurutma makinesinin sıcak ayarı ile kuruttuğunuzda yüklediğiniz tüm bu nemi geri alırsınız. Nemlendirici şampuanların yanında durulama gerektirmeyen saç bakım kremleri sürerek, günlük saç nemlendirmenizi yapabilirsiniz.

Cansız saçlar sulu tutmak bir başka önemli adım bir klima kaçırmayın etmektir. Hatta söz konusu nemlendirici şampuan, normal şampuan çok daha az olsa da, bazı temel yağlar saç şerit olacak. Her yıkamadan sonra klima saçınızı, esas şampuanlama tarafından götürüldüğünü nem doldurmak. Uygun bir şampuan seçerken olduğu gibi, nemlendirici ve ajanlar nemlendirici sahip bir kremi arayın. Senin nemlendirici şampuan iyi sonuçlar veriyor ise üreticinin ilgili bir kremi yaparsa, bkz.

Kuru ve yıpranmış saçlara bitkisel bakım

Bitkisel yağları düzenli olarak uygulamak saçı nemli tutabilmek için paha biçilmez bir yöntemdir. Zeytin yağı ve hindistan cevizi yağı kuru ve yıpranmış saçları nemlendirmek için en sık kullanılan yağlar arasında yer alır. Bu yağlar aynı zamanda saça sağlıklı bir parlaklık da verecektir.  En iyi sonuçlar için haftada en az iki kez bitkisel saç bakımını uygulamalısınız.

Saçlarınızı tarayın

Özellikle uzun, kuru yıpranmış saçlarınız varsa saçlarınızı taramalısınız. Saçlarınızı taradığınızda aynı zamanda saç diplerinize masaj yapmış da olursunuz. Her gün iki kez beşer dakika boyunca saçlarınızı tarayın. Saç taramayı zorlaştıran, saç şekillendirme ürünleri (köpük, sprey gibi) kullanmayın.

 

 

Etiketler: , ,

Kategori: Saç Bakımı, Yıpranmış saçlar

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir