Kuru ve yıpranmış saçlarınızı nasıl canlandırırsınız?

0
Sağlıklı saçlar
Sağlıklı saçlar

Cansız saçlarla mücadele etmek zorunda olan herkes bu durumla uğraşmanın, yıpranmış saç bakımı yapmanın ve saçlarını şekillendirmenin ne kadar sinir bozucu ve zaman alıcı bir iş olduğunu bilir. Cansız saçlar ile başa çıkmanın en etkili yollarından biri de onları nemli tutmaktır. Saçlarınızı nemli ve zamanın modasına uygun tutmanın ise bazı kolay adımları vardır.

1. Doğru Şampuanı Seçin!

Yıpranmış saçları nemlendirmek için kilit önemde olan konulardan biri doğru şampuanı kullanmaktır. Şampuanlama işlemi genel olarak saç tellerinizi ayırır ve yıkama işlemi sırasında bazı temel yağların da kaybedilmesine neden olur. Bu durumda nemlendirici bir şampuan kullanırsanız sorununuz konusunda nokta atışı yapmış olursunuz. Bunun yanında saçlardaki nemin düşmanı olan sert sülfatlar ve deterjan içeriği ihtiva eden şampuanlardan da kaçınmanız gerekli. Zararlı maddelerden arındırılmış bu tarz şampuanlar ağır kimyasallar barındıran muadillerine nazaran genele daha pahalıdırlar, ancak ödeyeceğiniz bu fazladan maliyet sağlıklı ve nemli saçlara sahip olmaya değer.

2. Saç Bakımını Asla Atlamayın

Yıkama dışında da saç bakımı yapmak ve bu bakımı aksatmamak da yıpranmış saç bakımı için olmazsa olmaz işlemlerden biridir. En iyi nemlendirici şampuanlar bile, normal şampuanlardan daha az oranda da olsa, kimi temel yağların kaybedilmesine neden olacaktır. Yıkama sonrası saç bakımıyla saçınızın bu sebeple kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlarsınız. Bu nedenle uygun şampuanı seçerken olduğu gibi bakım kreminizi seçerken de nemlendirici özelliği olmasına dikkat edin. Eğer belli bir markanın nemlendirici şampuan ürününden memnun kaldıysanız aynı markanın nemlendirici bakım kremi seçeneklerini de gözden geçirin.

3. Doğal Yağlar

Doğal yağların düzenli olarak uygulanması yıpranmış saç bakımı için paha biçilmez bir öneme sahiptir. Cansız saçların nemlendirilmesi için en sık kullanılan yağlar zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağıdır. Bu yağlar ayrıca saçınıza sağlıklı bir parlaklık da kazandırırlar. Bu ve bu tarz yağları saçınıza uyguladıktan sonra durulamadan önce saçınızda 5 ila 10 dakika beklemelerine izin verin. En iyi sonuçları almak için ise haftada iki kez uygulama yapın.

4. Düzenli Fırçalama

Özellikle uzun saçlarda saçınızı düzenli olarak fırçalamak nem dengesini korumada önemli bir role sahiptir. Saçınızı düzenli olarak günde en az iki kere fırçalamak doğal yağların saç tellerine dağılmasını sağlayacaktır. Bu işlemi atlamanız ise bir kısmı doğal yağlar yardımıyla nemlenmiş, kimi kısımları ise kuru kalmış saçlara sahip olmanıza neden olur. Ayrıca saçı sertleştirerek fırçalamayı zorlaştıran saç köpükleri ve şekillendiricilerden de uzak durmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.