Kuruyan cildi nemlendirmek için yapmanız gerekenler

0
Kuru cilt
Kuru cilt

Cildiniz kızarmış ekmek kıvamına gelecek kadar kurumuş olsa dahi kuruyan cildi nemlendirmek mümkündür. Çoğu insan için kış, soğuk havalar, sert rüzgarlar ve daha az nemin yanında kuru cilt anlamına da gelmektedir. Sık sık duş almak, ellerinizi sert bir sabunla sık sık yıkamak da cildinize zarar verebilir. Ancak yalnızca birkaç adımlık bu tarifi uygulayarak kuruyan cildi nemlendirmeniz çok kolay. Bebek gibi bir cilde sahip olmak için yazıyı okumaya devam edin.

Kuruyan cildi nemlendirmek için gerekenler

  • Yumuşatıcı özellikte bir vücut yıkama losyonu veya yumuşak bir sabun
  • Yumuşatıcı özellikli cilt nemlendiricisi

Kuruyan cildi nemlendirmek için ne yapmalı?

1

Ilık su ile kısa bir duş alın. Daha sonra cildinizi yumuşatıcı içeren bir vücut yıkama losyonu veya yumuşak bir sabun ile ovalayın. Nazikçe vücudunuzu temizledikten sonra durulanın.

2

Yumuşak bir havlu ile sürtmeden yalnızca dokunarak vücudunuzu kurulayın.

3

Cildinizi kuruladıktan sonra yumuşatıcı özellikte bir cilt nemlendiricisi uygulayın. Cildinizin tolere edebildiği en ağır, en yağlı kremi kullanın.

4

Gün boyunca susuz kalmamak için yeterince su için.

5

Kuru iklime sahip bir bölgede yaşıyorsanız evdeki havayı nemlendirmek için bir nemlendirici cihaz kullanın.

6

Alkol bazlı cilt bakım ürünlerinden kaçının. Çünkü cildiniz bu ürünlerin içindeki kimyasallara hassastır.

İpuçları ve uyarılar

  • Mayo clinic’in yayımladığı bir makaleye göre yaşlandıkça cildinizin kuruması daha da kolaylaşıyor. Yağ bazlı antioksidan da içeren nemlendiriciler cildinizin sağlığını korumasına yardımcı olabilir. Vücudunuzun susuz kalmaması için yeterince su tüketin. Yeterince su içmek yalnızca cildinizin sağlığı için değil genel sağlığınız için de önemlidir.
  • Cilt tipiniz için en uygun nemlendiriciyi seçin. Ağır, vazelin bazlı yumuşatıcılar kuru ciltleri nemlendirmek için iyi bir seçimdir. Ancak cildinizin doğal hali zaten yağlı ise bu ürünler gözeneklerinizin tıkanmasına ve sivilcelere neden olabilir. Bu tip ciltlerde hafif nemlendiriciler kullanmak gerekir. Vazelin ve ağır nemlendiricilerden kaçınmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.