Kuruyan dudaklar nasıl iyileşir? Ne yapabilirsiniz?

0
Mor ruj
Kuruyan dudaklar nasıl iyileşir

Kuru dudaklar hem rahatsız edici, hem de kötü görünür. Dudaklarınız çatladığında ağrılı olabilir ve bu durumda kuruyan dudaklar nasıl iyileşir diye düşünebilirsiniz. Kışın daha sık olsa da dudaklar her mevsimde kuruyabilir. Aşağıdaki adımları uygulayarak kuruyan dudakları iyileştirebilir, dudaklarınızın tekrar kurumasının önüne geçebilirsiniz.

Kuruyan dudakları iyileştirmek için gereken malzemeler

  • Dudak kremi
  • Kış mevsiminde atkı, palto ve oda havası nemlendirici
  • İyileştirici merhem
  • Çinko oksit merhemi

Kuruyan dudaklar nasıl iyileşir tarifi

1

Öncelikle eğer mümkünse dudaklarınız kurumasına izin vermemelisiniz. Gün boyunca dudaklarınıza dudak kremi sürün ve dudaklarınızı yalamaktan kaçının. Rüzgarlı veya soğuk havalarda evinizde oda havası nemlendirici bir cihaz kullanın. Dışarı çıktığınızda ise uzun yakalı palto ve atkı kullanın.

2

Kuruyan dudaklarınızdaki ölü deriyi temizleyin. Bir dış fırçası veya ıslak bir bez ile dudaklarınızdaki ölü deriyi temizleyebilirsiniz.

3

Dudaklarınıza Neosporin gibi bir iyileştirici merhem uygulayın. Bu ilacı uyguladıktan sonra en azından bir saat boyunca yemek yememeniz veya bir şey içmemeniz gerekiyor. En iyisi yatmadan önce uygulamaktır.

4

Güneş kremi ve dudak kremi kullanın. Gün boyunca dudaklarınızdaki krem bittikçe tekrar tekrar uygulayın. Bu sayede dudaklarınızdaki nem hapsolacak ve dudaklarınız kurumayacak.

5

Su tüketiminizi arttırın ve vitamin alın. Eğer gün içinde yeterli miktarda su içerseniz dudaklarınız da nemli kalacaktır. Bunun yanında multivitamin desteği almanız da kuruyan dudaklarınıza iyi gelecektir. B vitamini ve demir eksikliği de dudaklarınızın çatlamasına neden olur.

6

Dudaklarınızı yalamaktan kaçının. Bunun yerine dudaklarınıza dudak kremi sürün. İlk başta rahatlatsa da dudaklarınızı yalamak aslında onların daha fazla kurumasına neden olur. Gece yatmadan önce ayrıca çinko oksit merhemi de uygulayabilirsiniz. Bu sayede gece isteminiz dışında tükürük dudaklarınıza bulaşıp onları kurutamaz.

İpuçları ve uyarılar

  • Dudaklarınızın derisini kanatacak kadar soymayın. Bu onların iyileşmesini yavaşlatacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.