Kuruyan elleriniz için çözüm önerileri

0
el kuruluğu
Kuruyan eller

Kuru ve çatlamış eller sadece ağrılı gözükmez aynı zamanda gerçekten de acı verirler. Kuru elleriniz için çözüm önerileri aramak bazen can sıkıcı olabilir. Önde gelen bir sağlık kurumu olan Mayo Clinic’e göre ellerinizin kurumasının en önemli sebebi aslında nemdir. Özellikle ellerini sık sık yıkayan ve nemli bölgelerde yaşayan insanların elleri çok daha sık kurumaktadır. Bu size şaşırtıcı gelebilir ancak elinizin üzerindeki ıslaklık ve havadaki nem elinizdeki tüm nemi çalabilir. Bu nedenle elinizde oluşabilecek kuruluğu ve çatlakları önlemek için ekstra bir çabayla cildinizi nemlendirmelisiniz.

Değişimleri alışkanlık haline getirin

Kuruyan ellerinizi iyileştirmeye başlamadan önce elinizin kurumasına neden olan alışkanlıklarınızı belirlemeniz çok önemlidir. Öncelikle her gün kaç kere banyo yaptığınızı ya da ne kadar sıcak suda duş aldığınızı bir düşünün. Eğer bu sayı günde bir kereden fazlaysa ya da duşta-banyoda harcadığınız zaman çok fazlaysa duş alma sürenizi 5 dakikaya indirmekle işe başlayın. Bu bir bayanın duşta harcadığı ortalama zamandan yalnızca bir kaç dakika daha eksik. Kadınların duşa ayırdığı ortalama süre ise 12 dakikadır. Su geçirmez duş saatleri duşta ne kadar zaman harcadığınızı size en iyi şekilde gösterecektir.

Eğer banyo yaparken harcadığınız süre çok değilse ellerinizi yıkarken ya da duş alırken kullandığınız suyun sıcaklığını kontrol edin. Eğer son derece sıcak bir su kullanıyorsanız bu durum elinizin nemini kaybetmesine sebep olacaktır. Bir dahaki sefere sıcak su yerine ılık su kullanın. Peki kullandığınız suyun sıcaklığını nasıl öğreneceksiniz? Eğer ellerinizi yıkadıktan sonra elleriniz kızarıyorsa kullandığınız su çok sıcak demektir.

Nemlendirme zamanı

Elleriniz sürekli kuruyor ve çatlıyorsa hiç şüphe yok ki siz bu sorunu azaltmak için birçok farklı nemlendiriciyi denemişsinizdir. Bununla birlikte bütün nemlendiriciler aynı yapılmamaktadır. Eğer cildiniz fazla kuru ve kaşıntılıysa kendinize bir el kremi bakmaya başlamalısınız (kremler losyonlara göre çok daha etkilidirler çünkü içerdikleri ağır ürünlerle gözeneklerinize derinlemesine ulaşırlar). Özellikle içeriğinde vazelin, dimetikon ve gliserin olan ürünleri tercih edin. Nemlendiricilerin içerisinde yer alan asıl bu maddeler cildinize koruyucu bir bariyer sağlamakta. Bu bariyer suyun cildinizde tutulmasını sağlar ve ellerinizin kurumasını geciktirir.

Eğer ciddi anlamda kuru bir cilde ve ellere sahipseniz el kreminizi sürekli yanınızda taşımanız veya ellerinizi yıkadıktan hemen sonra sürebilmeniz için kolay taşınabilir merhemlerinizi evde elinizi yıkadığınız her yerde bulundurmanız mükemmel bir fikir olabilir. Bu da sürekli çantanızda ya da ellerinizi yıkadıktan hemen sonra kullanabilmeniz için ofis çekmecenizde bulundurmanız kadar iyi bir fikirdir.

Tıbbi yardım

Eğer bütün bu el koruyucu bakım yollarını denediyseniz ve hiç bir gelişme gözlemlemediyseniz bir dermatoloğa görünmenin vakti gelmiş olabilir. Böylece sedef hastalığı ya da cilt iltihabı gibi hastalıkların teşhisi için tıbbi incelemeler yapılabilir. Doktorunuz size çatlamalarınızı ve deri kaşıntılarınızı önlemek için ekstra güçlü bir krem yazabilir. Eğer cildiniz sık sık çatlayıp yarıklar oluşturuyorsa sıkılaştırıcı ürünler kullanmak vücudunuzun dayanıklılığını artırabilir, sıkılaştırabilir ve enfeksiyon oluşumunu önleyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.