Lavanta ile saç dökülmesini durdurun

0
Saç dökülmesi
Saç dökülmesi için

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için birçok şampuan, krem, saç bakım ürünleri piyasaya sürüldü. Ancak bu ürünler de bazen kimyasal maddeler içerdikleri için istenen sonuçları vermeyebiliyor. Ya da istenildiği kadar saç dökülmesini engellemiyor. En çok kullanılan ürünler tatlı badem yağı ve sarımsak olmasına rağmen bazı kişilerde işe yaramayabiliyor. Bu nedenle Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu saç dökülmesine karşı lavanta kürü önerdi.

Saç dökülmesine karşı lavanta kürünü uygulayanlar 1 hafta gibi kısa bir sürede olumlu sonuçlar aldıklarını da söylüyorlar. Aslında halk arasında lavantanın saçlara iyi geldiği biliniyor. Ama insanlar nasıl uygulanacağını bilmiyor. Bu nedenle size tarifi veriyoruz.

Saç Dökülmesine Karşı Lavanta Kürü

Malzemeler

  • 5 yemek kaşığı lavanta
  • 3 su bardağı su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

  • Öncelikle suyu kaynatın. ( Saçlarınızı ve cildiniz için bitkisel kürler uygularken su kullanacaksanız içme suyu olmasına özen gösterin. Çeşmelerden akan pis sularla bakım yapmayın. ) Kaynayan suyun altını olabildiğince kısın ve hemen lavantaları suya ilave edin.
  • Yaklaşık 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Ardından altını kapatın. Daha sonra lavantaları içinden çıkartmadan ılımasını bekleyin.
  • Lavantaları ılıdıktan sonra süzmeye özen gösterin.
  • Şimdi geldi lavanta suyunu saçlarınıza uygulamaya: Saçlarınız temiz ise lavanta suyunu saçlarınıza sürün ve yarım saat bekleyin. Bekledikten sonra sadece su ile durulayın. Şampuan sürmemeye özen gösterin. Eğer saçlarınız kirli ise lavanta suyunu saçlarınıza sürmeden önce yıkamalısınız. Eğer imkânınız varsa öncesinde yeşil sabun ile saçlarınızı yıkayın. Ardından lavanta suyunu saçlarınıza sürüp yarım saat bekledikten sonra sadece su ile saçlarınızı yıkayınız.
  • Saç dökülmesine karşı lavanta kürünü dökülme durana kadar haftada 1 ya da en çok 2 kere uygulayabilirsiniz. Saç dökülmeniz durduktan sonra da tedbir amaçlı arada bir uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.