Lazer epilasyon acıtır mı?

| 2012/12/02 | 0 Comments
koltukaltı epilasyon

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon bir kişinin vücut ve yüzünde bulunan tüyleri azaltması ve ortadan kaldırması için uygulanan bir yöntemdir. Lazer epilasyon aleti yoğun darbeli bir ışın yayarak çalışır. Bu ışın kıl follikülleri içinde yer alan koyu renkleri hedefler. Lazer epilasyonun koyu tüylü ve açık tenli insanların üzerinde en iyi etki göstermesinin nedeni de budur. Koyu tenli kişilerde, cilt üzerindeki tüyün rengi ışın tarafından ayırt edilemeyebilir. Sarı tüylerde ise lazer epilasyon etkili değildir.

Gelelim lazer epilasyon yaptırmak isteyenlerin aklına takılan en büyük soruya!

Lazer epilasyon acıtıyor mu?

Birçok lazer epilasyon merkezi bu soruya kesinlikle hayır yanıtı vereceklerdir. Ancak işin aslı biraz farklı. Tipik bir lazer epilasyon tedavisinde duyulan acı çok azdır veya orta şiddetlidir. Lazer tüy köklerini hedef aldığında çimdiğe benzeyen bir hisse sebep olur. Koltukaltı ve bikini bölgesi gibi daha hassas bölgelerde, ağda yapıyormuşsunuz hissi verebilir. Bazı durumlarda ağrı tedavisi için önce lazer epilasyon uygulanacak bölgenin üzerine topikal bir uyuşturma jeli ya da krem uygulanması yapılabilmektedir. Bu kremler 15 dakika boyunca işe yarayacaktır. Lazer epilasyon acıtır mı diye soruyorsanız kendinizi hafif bir sızıya hazırlamanız iyi olur. Ancak bu acı tabi ki dayanılmayacak boyutlarda değildir. Bazı kişilerin ağrı eşiği yüksek olduğundan, hiçbir acı veya sızı hissetmemeleri de mümkündür.

İpuçları ve Uyarılar

Lazer epilasyon tedavisi sırasında cilt güneşe karşı hassas olur. Güneşe çıkacaksanız güneş kremi kullanmalısınız fakat bu kısa süreli bir çözümdür çünkü 10 gün veya 2 hafta boyunca lazer epilasyon yaptırdığınız bölgenin kesinlikle güneş görmemesi gerekir. Aksi halde kalıcı lekelerle uğraşmak zorunda kalırsınız.  Tedaviden hemen sonra bölgede bazı hafif kızarıklık olacaktır. Bu kızarıklık da 24 saat içerisinde geçer.

Etiketler: , , ,

Kategori: Cilt Sorunları, Genel, Lazer epilasyon

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir