Lazer epilasyonun zararları nelerdir

0
Kadın
Lazer epilasyon

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri arasında en fazla teknoloji içeren çözüm olan lazer epilasyon sayesinde ağda, traş gibi tercih edilen geçici çözümlerin çoğu artık kullanılmaz duruma gelmiştir.

Sıkça tartışılan konulardan olan lazer epilasyonun zararları halen araştırılıyor olsa da, henüz insan hayatını tehlikeye atacak ciddi bir etkisi görülmemektedir. Konuyla ilgili uzmanlar lazer epilasyonun zararları olmadığını söylemektedirler. Ama lazer epilasyonları genellemek de doğru olmaz çünkü tek tip değildir. Klaspesifik özellikte olmayan lazer ışınlarının dalga hareketleri farklıdır ve daha fazla derine ulaştığı için cilt üzerinde bazı yan etkiler oluşturabilir. Dolayısıyla, ciddi zararlardan ziyade lazer epilasyonun yan etkileri olabilir.

Lazer uygulaması yapılan bölgelerde cilt türüne göre kaşıntı, şişme, kızarma gibi geçici yan etkiler oluşabilmektedir. Bu yan etkiler dışında tercih edilen lazer uygulama merkezinin ve aletlerinin kalitesine ve ayarlarına göre cilt üzerine yanık, lekelenme ve enfeksiyon sorunları oluşabilir.

Lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiyseniz mutlaka işlemi yaptıracağınız yeri araştırın. Ekibin tecrübesinin önemi kadar sizin cildinizin hassasiyeti ve özellikleri de bir o kadar önemlidir.

Lazer epilasyon uygulamasını aldığınız dönemlerde güneş ışınlarına karşı dikkat etmelisiniz. İşlem öncesi ve sonrasında güneşe maruz kalındığında lekelenmeler oluşabilmektedir.

Uygulama esnasında oluşan lazer ışını cilt üzerinden kıl köklerine zararsızca ilerleyerek pigmentlere ulaşmaktadır. Kılın kökü bu enerjiyi emerek kendini tahribata uğratır. Bu durum da seans sonralarında tüylerin dökülmesine ve azalarak yok olmasına yol açar. Mili saniyeler mertebesinde uygulanan bu ışınlar deriye zarar vermez.

Lazer ışınının doğru uygulanması halinde cilde negatif yönde etkisi bulunmaz. Vücutta atık bırakmayan bu ışınlar sıklıkla ve uzun süre alınırsa risk oluşturabilir.

Hamilelik sürecinde değişen hormon dengesi sebebi ile lazer epilasyon uygulaması kullanılmamalıdır.

Lazer epilasyonun zararları olarak adlandırabilen yan etkiler birkaç günde kaybolacak geçici sıkıntılardır. Halk arasında sıkça konuşulan yumurtalık veya diğer organların kansere yakalanması ya da kısırlık gibi etkiler söz konusu değildir. 20 yıldır tercih edilen bu uygulamanın uzmanlar tarafından bu şekilde zararları olmadığı belirtilmektedir. Lazer ışınlarının hedefi sadece kıl kökleridir. Işınlar röntgen ışınlarındaki gibi yayılma özelliğinde değildir, tam tersine sadece uygulanan alana etki eder. Organlar üzerinde herhangi bir olumsuz durum oluşturmaz. Bu sonuç doğrultusunda, yan etkiler, yanık, kızarma gibi etkilerden fazlası değildir.

Yan etkiler

Uzmanların tavsiyesi yanma ve lekelenme yaşanmaması için kişinin kıl tipine göre 755 nano metre dalga boyu içeren cihazların tercih edilmesi yönündedir. İşlem sonrasında en az 3 hafta lazer uygulanmış bölgelerin güneşten korunması gereklidir. bu tavsiyelerin dikkate alınmaması halinde yanık lekeleri oluşabilir. Ancak dikkatsiz uygulama da bazı yan etkilere yol açabilir. Bunlar cildin kaşınması, bölgenin şişmesi ve yanma hissi gibi sıkıntılardır ki bunlar da 3-4 gün içerisinde yok olurlar.

Eğer cildinizde enfeksiyon problemi varsa lazer epilasyonu uygulanmamalıdır. İltihap, uçuk, akıntılı egzama, siil gibi cilt hastalıklarında da lazer epilasyon zararlıdır.

Hamilelerde de lazer epilasyonu uygulanmamalıdır. Ancak bunun nedeni bebeğin etkilenecek olması değildir. Bebeğe bu ışınların ulaşması mümkün değildir. Fakat bu konuda klinik araştırmalar henüz tamamlanmamıştır. Bu nedenle hamilelerin lazer epilasyon uygulamasını tercih etmemelerini önermekteyiz.

Lazer epilasyon konusunda mutlaka bilinçli ve deneyimli ekibe sahip olan, en iyi cihazları kullanan lazer epilasyon merkezlerini tercih edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.