Lazerle Sivilce İzi Tedavisi

1


sivilce lekesi tedavisi
sivilce izi tedavisi

Yağlı ciltlerde sivilce klasik bir sorundur. Sivilceler oluşup gittikten sonra genellikle kırmızı sivilce izleri kalır. Aslında bu cilt dokusunun hasarından meydana gelir. Cilt tepkisini kırmızı sivilce izleri ile vermektedir. Bu tepkinin şiddeti kırmızı sivilce izlerinin cinsini ve derinliğini belirler.

Bazı sivilce izleri yüzeysel kalır. Sivilce izleri bazı durumlarda renk değişikliği şeklinde kendini gösterirken bazı durumlarda cilt yüzeyinde çukurlaşmalardan da oluşabilir. Eğer sivilce izleriniz yüzeyselse iyileşmesi de kolay olacaktır.

Bir diğer sivilce izleri tipi de derin sivilce izleridir. Bu izler çukurludur ve genelde kırmızı yada kahverengidir. Bu tip derin sivilce izlerinin tedavisi daha zorlu bir süreçtir.

Kırmızı sivilce izlerinin iyileşmesi uzun süreler alabilir. Bu nedenle sabırlı ve inatçı davranmak gerekir. Hasta şunu bilmelidir ki sivilce izleri %100 yok edilmeyecektir. Bunun yanında çok büyük ölçüde iyileşme de olacaktır.

Sivilce izleri tedavisi için uygulanan yöntemler

1 – sivilce izleri tedavisinde Fraksiyonel Lazer

co2 lazer
fraksiyonel lazer

Fraksiyonel lazer tedavisi, lazerle sivilce izi tedavisi yöntemleri arasında uzun yıllardan beri uygulanmaktadır. Fraksiyonel lazer tedavisi sayesinde plastik cerrahiye gerek kalmadan kırmızı sivilce izlerinden ve çukurlaşmış sivilce izlerinden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Tedavi seans seans yapılmaktadır ve sivilce izlerinin ne derece ilerlemiş olduğuna göre seans sayıları değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak ise 3 ila 6 seans arasında fraksiyonel lazer tedavisi sonuç verir. Fraksiyonel lazer tedavisi sayesinde kırmızı sivilce izleri ve çukurlaşmış sivilce izleri küçülür, derinliğini kaybeder ve kaybolmaya başlar. Lazerle sivilce izi tedavisi sonrasında hastalarda kızarıklık sorunu meydana gelir. Fraksiyonel lazerle sivilce tedavisinde ise bu süre oldukça azdır. Bu sayede tedavi sonrasında günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Fraksiyonel lazer tedavisi acı verir mi?

Acı hissinin olup olmayacağı lazerle sivilce izleri tedavisinde en çok merak edilen konular arasında yer alır. Fraksiyonel lazer tedavisi acılı değildir. Seans esnasında sadece çok az miktarda yanma hiss oluşur. Ardından belirttiğimiz gibi çok kısa bir süreliğinde lazer uygulanan bölgelerde kızarma meydana gelir. Bu da ortalama olarak 4 gün devam eder. Bu süre zarfında cilt kendini yenilemeye başlar. 

Fraksiyonel lazer tedavisi ne kadar zamanda etki eder?

Fraksiyonel lazer tedavisi ile sivilce izleri tedavisi yaptırdığınızda 2 veya 3 haftadan sonra iyileşmeyi görürsünüz. Sivilce izleri tedavisinde seanslar fazla olmalıdır. Bu sayede etkiler daha hızlı görülür ve iyileşme daha iyi sağlanır.

2- Sivilce izleri tedavisinde Erbium Lazer 

Erbium lazerler, sivilce izleri tedavisinde cildi soyarak etki eder. Cilt dermabrazson yani soyma işlemiyle yenilenir. Lazer dermabrazyon bir seansta etki edebilmektedir. Fraksiyonel lazer tedavisi ise daha fazla seans gerektirmektedir. Dolayısı ile bu anlamda  fraksiyonel lazerin aksine tek seferde yapılabilmektedir. Erbium lazer tedavisinde uygulanacak bölgenin uyuşturulması gerekir. Bunun için de lokal anestezi tercih edilmektedir. Erbium lazerle sivilce izi tedavisinde lazer yardımıyla cilt yüzeyi soyulur ve kırmızı sivilce izleri yok edilir. Tedaviden sonraki günlerde erbium lazer yapılan kısımlara pansuman yapılır. Erbium lazerle sivilce izi tedavisinden sonra cilt üzerinde kırzarıklıklar oluşur ve bu kızarıklıklar 7 günlük süre içerisinde pembeleşir. Cilt üzerindeki kırmızılıklar 30 günlük sürenin sonunda geçer ve cilt normal rengine döner.  Kırmızı sivilce izlerinin iyileşmesi 6 ay sonunda gerçekleşir.

3- Sivilce izleri tedavisinde dermabrazyon

Dermabrazyon ile sivilce izleri tedavisinde cildin üst katmanı binevi zımparalanır. Dermabrazyon tedavisi çatlaklar için de kullanılabildiği gibi çoğunlukla sivilce izleri tedavisinde uygulanmaktadır. Güvenli bir yöntemdir ve geniş kitleler tarafından tercih edilmektedir. Dermabrazson binevi profesyonel peelingdir. Cildin en üst katmanı soyulur. Bedenimiz bu soyulmaya tepki olarak normalden daha hızlı bir şekilde üst katmanı tedavi edecektir. Böylece bedenin oluşturduğu bu yeni deri eskisinden çok daha sağlıklı, pürüzsüz ve güzel olmaktadır.  Çok derin sivilce izlerinde yada derin kırmızı sivilce izlerinde tam olarak düzelme sağlanamasa da genel olarak büyük oranda düzelme elde edilir.

 

 

 

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.