Limon, şeker ve gliserin ile cilt bakımı

0
spa cilt bakımı
Limon, şeker ve gliserinle cilt bakımı

Ev yapımı güzellik tedavileri çok para harcamadan ve evde zaten var olan malzemeleri kullanarak yapabileceğiniz çok etkili yöntemlerdir. Bu yazımızda da her evde bulabileceğiniz limon, şeker ve gliserin ile güzellik ipuçları vereceğiz. Limon, şeker ve gliserin cildi yumuşatır, canlandırır. Bu malzemeler tek başlarına kullanıldıklarında veya kombine edildiklerinde daha açık renkli, daha parlak ve canlı bir cilde sahip olmanızı sağlarlar.

Cilt beyazlatıcı ve yumuşatıcı yüz maskesi

Cildiniz çiller, yaşlanma, güneşlenme veya sivilce nedeniyle pürüzlü hale gelmiş ise limon, şeker ve gliserin ile yapacağınız bir cilt maskesi yeniden cildinizin tonunu kazanması, canlanması ve kendini yenilemesini sağlayacaktır. Limon suyundaki sitrik asit doğal bir cilt beyazlatıcıdır. Şeker ise ölü cildi temizler ve alttaki taze cildin ortaya çıkmasını sağlar. Gliserin de kuru ciltler için hassas bir cilt nemlendiricidir.

Beyazlatıcı bir şeker maskesi yapmak için, 200 gram şeker ile 25 gram gliserini karıştırın. Bu karışımı nazikçe parmak uçlarınızı kullanarak cildinize sürün. Cildinizin tamamı bu karışım ile kaplanana kadar küçük dairesel hareketler ile karışımı uygulayın. Daha sonra cildinizi ılık su ile nazikçe yıkayın, yumuşak bir havlu ile nazikçe kurulayın.

Limon

Sivilce izleri için veya çok koyu renkli olan cildi beyazlatmak için bir limonun suyunu sıkın ve bu limon suyuna pamuğu bandırarak cildinize sürün. 15 dakika bekledikten sonra serin su ile durulayın, ardından da her zaman kullandığınız nemlendiricinizi uygulayın. Eğer bu işlemi her gece yaparsanız 3 hafta içinde fark edilir sonuçlar alacaksınız.

Gliserin

Gliserin doğal bir yumuşatıcı olduğu için cilt bakımı ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir maddedir. Aynı zamanda iyi bir yatıştırıcı ve nemlendiricidir. Çok kurumuş ciltleri yeniden nemlendirmek için 5 çay kaşığı gliserini 2 tam bir çeyrek su bardağı sıcak su içinde çözündürün. Karışım biraz soğuyup ılık bir hal aldıktan sonra 2 yemek kaşığı gliserin daha ekleyin ve karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı cildinize uygulayın.

Genel ipuçları

Cilt bakım yapmak amacıyla limon satın alacağınız zaman, ağır limonları tercih etmeye çalışın. Kabukları yumuşak ve ince limonlar daha iyi cilt bakımına olanak verirler. Bu limonlar daha suludur ve buzdolabında 1 aya kadar saklanabilir.

Cilt beyazlatma maskesi veya limon suyunu cildinize uyguladıktan sonra güneşe çıkmak ters etki yapabilir ve cildinizin daha da bronzlaşmasına neden olabilir. Güzellik rutininizin bir parçası olarak limon suyunu kullandıktan sonra cildinizde kalan limon kalıntılarının tamamını temizlediğinize emin olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.