Limon suyu sivilceye iyi gelir mi? Zararlı mıdır?

0

Limon suyuLimon suyunun size yardımcı olabilecek çok farklı ve çeşitli kullanımları bulunmaktadır. Bunlar arasında, saçınızı parlatmak, ışıklandırmak, bulaşıklardan yağı temizlemek, metal ürünlerdeki karaltıları temizlemek, boğaz ağrısı ve öksürüğü tedavi etmek, mufak tezgahını temizlemek, gargara olarak kullanıldığında, nefesi tazelemek, bazı kötü kokuları gidermek vardır. Limon suyu, sivilceleri tedavi etmek için de kullanılır. Günde bir kaç kez sivilcelerin üzerine biraz limon suyu damlatırsanız, cilt bir kaç hafta içinde daha temiz ve yumuşak olacaktır. İşte limon suyuyla akne tedavisi.

Akne Üzerine Etkileri

Limon suyu dezenfektan özellikleri sayesinde, akneyi temizlemeye elbette yardımcı olur. Deriye bölgesel olarak uygulandığında, limon suyundaki asit, aknenin oluşmasının en büyük etkeni olan p.aknes bakterisini parçalar. Sitrik asit, L-abzorbik asit olarak da bilinir, tıkalı gözenekleri de açar ve bu gözeneklerin görünümünü azaltır. Diğer faydaları ise; genel kızarıklığı azaltmak, cildi parlatmak ve yüze yumuşak bir ışık vermektir. Normal olarak, L-abzorbik asit bir çok akne tedavisi ürününde bulunmaktadır. Akne temizliğinin etkileri bir kaç gün içinde görülür. Ayrıca küçük yaraları, çizikleri ve derideki yırtıkları temizlemek için de kullanılır.

Eksileri ve Yan Etkileri

Limon suyuyla akne tedavisinin bir yan etkisi, kullanımın ilk bir kaç gününde, biraz rahatsızlık veren hafif bir batma hissi olabilir. Hassas ciltlere sahip kişiler, dride kızarıklık ve tahriş yaşayabilirler. Böyle bir durum olursa, tedaviyi bir kaç günlüğüne kesmek iyi olabilir. Buna rağmen kızazırklık ve tahriş devam ederse, teaviyi tamamen kesmek en iyisidir. Asidik özellikleri nedeniyle limon suyu, hafif dereceden orta dereceye kadar olan aknelerde yüksek performanslı bir tedavidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.