Mantar hastalığı nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir

0
bacaklar
Mantar hastalığı

Mantar hastalıkları hemen hemen herkesin hayatında en azından bir kere başına gelen bir durumdur. Peki bu kadar sık görülen hastalıklar olan mantar hastalığı nasıl geçer? Mantarın nasıl iyileştiğinden önce ne olduğuna biraz değinmek gerekir.

Mantar hastalığı nedir?

Mantar hastalıkları büyük çoğunlukla ciltte meydana gelir. Normalde zararsız olan tek hücreli canlılar tarafından meydana getirilen hastalıklardır. Mantarlar cildinizdeki keratin tabakasının üzerinde yaşarlar. Keratin cildinizin, şaçlı derinizin ve tırnaklarınızın üzerini kaplayan bir tabakadır.

Mantar hastalığı tipleri nelerdir?

Mantar hastalıkları birçok farklı tipte karşımıza çıkabilir. Genellikle etkiledikleri bölgeye göre isimlendirilirler.  Mantar hastalıkları çok çeşitli olsa da bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Ayak mantarı (Tinea pedis)

Ayak mantarı, ayaklarınızda kaşıntı, kızarıklık ve pul pul dökülmeye neden olur. Özellikle ayak parmak aralarında beyaz çatlakların ortaya çıkması karakteristiktir. Her 6 kişiden birinde ayak mantarı olduğu tahmin ediliyor.  Ayak mantarı daha önce mantar enfeksiyonu bulaşmış yerlerde yalın ayak dolaşma ile bulaşır. Özellikle yüzme havuzları, saunalar ve spor salonları bu açıdan riskli bölglerdir. Mantar olan bir yerinize dokunduktan sonra ellerinizi yıkamazsanız vücudunuzun diğer bölgelerine de yayılabilir.

Tırnak mantarı (Tinea unguinum)

Bu mantar enfeksiyonu herhangi bir tırnakta ortaya çıkabilir ve uzun zaman belirti vermeden ilerleyebilir. Tırnaklarınızda renk değişimi ve çatlamalara neden olurlar. Aynı zamanda tırnağı kalınlaştırabilir. Ayak tırnakları el tırnaklarından daha sık etkilenmektedir.

Apış arası mantarı (Tinea cruris)

Bu mantar kasık ve apış arası bölgesinde görülen mantar türüdür. Bulaşıcıdır, direk temas veya yıkanmamış iç çamaşırlarının teması ile bulaşabilir. Kasık ve çevresinde kaşıntılı kızarık bir bölge oluşturur. Örneğin ayak mantarınız varsa ve ayaklarınıza dokunduktan sonra ellerinizi yıkamadan kasığınıza dokunursanız mantar enfeksiyonunu kasığınıza bulaştıabilirsiniz. Bu nedenle mantar enfeksiyonu olan kişilerin ellerini sık yıkaması çok önemlidir.

Vücut mantarı (Tinea corporis)

Genellikle kollar, bacaklar ve yüz gibi vücudun açıktaki bölgelerinde görülür. Kırmızı, halka şeklinde bir döküntüye sebep olur. Bu mantar tipi de bulaşıcıdır ve mantar hastalığı olan biri ile yakın temas sonrası bulaşabilir.

Saç mantarı (Tinea capitis)

Her yaşta görülebilse de, saç mantarı genellikle çocukları etkiler ve ergenlik ile birlikte kaybolur. Diğer mantar hastalıklarına benzer belirtiler göstermekle birlikte, saçlı derinizde şişlikler, iltihapla dolu kistler, saç dökülmesi gibi durumlara da yol açabilirler. Şapka, tarak gibi eşyaların ortak kullanılması ile bulaşabilir.

Mantar hastalığı neden olur?

Mantar hastalıklarına yatkınlık yaratacak birçok sebep vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yakın zamanda antibiyotik kullanımı
 • Gebelik
 • Kötü kontrol edilen şeker hastalığı
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması, örneğin AIDS gibi hastalıkları
 • Aşırı kilolu olmak
 • Mantar enfeksiyonu olan bir insan veya hayvan ile yakın temasta bulunmak
 • Mantar enfeksiyonu olan kişilerin eşyaları ile temas
 • Duş ve havuz gibi alanlarda yalın ayak yürümek
 • Terleme veya duş sonrası tam olarak kurulanmamak
 • Terlemeye izin vermeyen veya çok dar giysiler giymek

Mantar hastalığı nasıl geçer?

Mantar hastalığı genellikle mantar olan bölgeye sürülen kremler ile tedavi edilir. Bu kremler ile yapılan tedaviye topikal tedavi denir. Topikal tedavide kullanılan kremler, losyonlar, boyalar, şampuanlar ve tozlar mevcuttur. Bunların bazıları eczanelerden reçetesiz temin edilebilir.

Eğer mantar hastalığı geniş bir bölgeyi kaplıyorsa veya saçlı deri ile tırnaklardaysa tablet formunda mantar ilaçları kullanmanız da gerekebilir. Tabletler ile birlikte topikal tedavi de kullanılabilir.

Mantar hastalığı genellikle ilaç ile tedaviye iyi yanıt verir. Ancak kullanılan ilaçlar bazen cilt tahrişi veya mide problemleri gibi yan etkiler yapabilirler. Vücudunuzdaki kızarıklıklar kaybolduktan sonra tekrar geri gelebilir. Bu nedenle belirtiler kaybolduktan sonra en az 2 hafta daha tedaviye devam etmek gerekir.

Ayak tırnaklarındaki mantar enfeksiyonları için birkaç haftadan birkaç aya kadar tedavi almanız gerekebilir.

Mantar hastalığından nasıl korunabiliriz?

Bazı basit önlemler ile mantar hastalığı riskini azaltabilirsiniz.

 • Banyo ve terleme sonrasında cildinizi tamamen kurutun.
 • Yatak çarşaflarınızı ve kıyafetlerinizi sık yıkayın.
 • Sauna, havuz ve duş gibi toplu alanlarda terlik kullanın.
 • Pamuktan yapılmış bol giysiler giyin.
 • Havlu, saç fırçası ve tarak gibi eşyalarınızı ortak kullanmayın.
 • Her 2-3 günde bir farklı ayakkabı giyin.
 • Şeker hastasıysanız şekerinizi kontrol altında tutun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.