Masaj yağı hazırlamanın temelleri

0
aromaterapik yağ
Masaj yağı hazırlamanın temelleri

 

Kendi cilt bakım ürünlerinizi, banyo tuzlarınızı ve masaj yağlarınızı hazırlamak hem güzel bir hobidir hem de cilt bakımı ve dinlenmenin en doğal yoludur. Doğal cilt bakım ürünlerini bulmak günümüzde neredeyse imkansız hale geldi. Cilt bakım ürünlerinin uzun süre dayanabilmesi için kullanılan maddeler cilde zarar verebiliyor. Dolayısı ile en iyisi tabii ki evde kendi kendinize hazırlayacağınız ürünlerdir. Bu makalemizde size masaj yağı hazırlamanın bazı püf noktaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

1

Kullanmak istediğiniz taşıyıcı yağ türüne karar verin. Bu aspir yağı da olabilir, badem yağı da. Masaj yağının temelini oluşturan yağın hangisi olması gerektiğini seçin. Yağların çok farklı özellikleri vardır. Bazı yağlar nefesinizi ayarlarken bazıları dinlendirici etkiye sahiptir.  Bir taşıyıcı yağ masaj yağı üssü ve uçucu yağ sulandırır. Kullanılan en yaygın taşıyıcı yağlar aspir, yer fıstığı, zeytin, kanola, üzüm çekirdeği ve tatlı badem yağıdır.

2

Esansiyel yağlar ve bunların etkileri hakkında bilgi edinin. Bazı esanslı yağlar uyku getirirken bazılarını masaj yağınıza koymak sadece rahatlatıcı etki gösterebilir. Ylang ylang, portakal, üzüm çekirdeği ve lavanta esansiyel yağları harika rahatlatıcı bir masaj yağı oluşturmanıza yardımcı olacaklardır. Yapabileceğiniz başka bir rahatlatıcı masaj yağı tarifi biberiye, papatya esansiyel yağları içerir ve sizin seçtiğiniz bir taşıyıcı içine karıştırılır.

3

Esansiyel yağlardan, taşıyıcı yağ üzerine sadece birkaç damla dökmelisiniz. Esansiyel yağlar son derece konsantredir. Karıştırılması için, bir kap içinde taşıyıcı yağ ile esansiyel yağları birleştirin. Yağları karıştırdıktan sonra şişeye dökün. Şişeyi kullanmadan çalkalamanız gerekir.

4

Bunu yaptıktan sonra, sıkı kapaklı şişede masaj yağınızı saklayın. Masaj yağı serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır.Masaj yağını kullanmadan önce, sıcak su dolu bir kap içinde masaj yağı şişesini koyarak ısıtın.
 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.