Mükemmel saçlar için ipuçları

0
Mükemmel saçlar
Mükemmel saçlar için ipuçları

Nerede yaşadığınıza, saçınızın tipine ve neye ulaşmaya çalıştığınıza göre saçlar ile ilgili ipuçları çok çeşitli ve değişik olabilir. Piyasada çok çeşitli saç bakım ürünleri var. Sadece bir saç spirali ile bile mükemmel bir saç stili yapabilirsiniz. Ancak aşağıda sıraladığımız ipuçlarını uygularsanız Rapunzel bile kısa bir süre sonra saçları ile ilgili tavsiye almak için size gelecek!

1- Saçlarınızı düzenli olarak kestirin

Çatallanmış ve kırılmış saçlar çok kötü bir görüntüye sebep olabilir. Mükemmel saçlara sahip olmanın en önemli unsuru da saçlarınıza bakmaktır. Kuaföre giderken istediğiniz saç stilinin bir fotoğrafını götürmek kontrol delisi olduğunuzu göstermez. Kuaförünüzün akıl okumasını beklemediğinizi gösterir. Tercih ettiğiniz saç stilinin kısıtlılıklarını da anlamanız ve kabul etmeniz gerekir tabi bununla birlikte bu saç kesiminin yüz ve vücut yapınıza uygun olup olmayacağını da değerlendirmelisiniz.

2- Kıvırcık saçlarınıza bakım yapın

Saçlarınızı her yıkadığınızda onlara bakım yapın. Özellikle dışarı çıkma planınız olmayan cumartesi akşamlarında saçınıza derinlemesine bakım yaparak onları biraz şımartın. Hatta daha da ileri giderek uygun bakım ürünlerini yatmadan önce uygulayıp gece boyunca saçlarınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

3-  Mümkünse organik ürünleri tercih edin

Daha henüz hayvanlar üzerinde bile denenmemiş, telaffuz edemeyeceğiniz içerikleri olan saç bakım ürünleri mevcut. Bu nedenle saç bakım ürünleri seçerken çok dikkatli olmalısınız. Eğer mümkünse organik ürünler kullanan markaların saç bakım ürünlerini tercih edin veya evde kendi saç bakım ürününüzü kendiniz organik ürünleri kullanarak hazırlayın.

4- Saçlarınızı ya düşük ısıda ya da hiç ısı kullanmadan kurutun

Saçlarınıza zarar veren en büyük suçlulardan biri de saçlarınızdan nemi çekip alan saç kurutma makineleridir. Saç kurutma makineleri saçlarınızın üzerindeki suyu kalmaz, çok fazla ısı uyguladığı için saçlarınızın içindeki nemi de kurutur. Saçların kırılmasına ve çatallaşmasına neden olur. Bu nedenle ya saçlarınızı kuruladıktan sonra kuruması için kendi haline bırakın ya da illa ki saç kurutma makinesi kullanacaksanız en düşük ısı ayarında kullanın.

5- İpek yastık kılıfları yalnızca Sindirella için değil

Eğer saçlarınızın ipeksi bir şekilde boynunuzdan aşağıya süzülmesini, muhteşem buklelerinizin güneş gibi parlamasını istiyorsanız yastığınızı ipek bir yastık kılıfı ile kaplayabilirsiniz. Gerçek ipek yastık kılıfının yumuşaklığı hem size mükemmel bir uyku keyfi yaşatacak hem de sabah uyandığınızda saçlarınızdaki değişimi göreceksiniz.

6- Saç bakım ürünlerinizi değiştirin

Şampuanınızı veya saç bakım ürünlerinizi ilk kullanmaya başladığınızda saçlarınızdan istediğinizi nasıl anladıklarına ve saçlarınıza ne kadar iyi geldiklerine inanamamıştınız değil mi? Ancak daha sonra balayı sona erdi ve sizi görmezden gelmeye başladılar. Saçlarınız bu ürünlere alıştıktan sonra artık bu ürünler istediğiniz etkiyi göstermemeye başlayabilirler. Bu nedenle saç bakım ürünlerinizi ve şampuanlarınızı ara ara değiştirmelisiniz.

7- Saçlarınızı iki günde bir yıkayın

Evet çoğumuz aynı hataya düşüyoruz. Her gün dışarı çıkmadan, spor yaptıktan sonra, biriyle buluşmadan saçlarımızı sürekli yıkıyoruz. Saçlarımızın temiz ve sağlıklı olacağını düşünsek de aslında böyle olmuyor. Saçlarınızı her gün yıkamak, saçlarınızdaki nemin hapsedilmesini sağlayan doğal yağların da saçlarınızdan arınmasına neden olur. Bunun sonucu olarak da saçlarınız kurur ve kırılır. En iyisi saçlarınızı iki günde bir yıkamaktır. Bu şekilde saçlarınızın doğal dengesine zarar vermemiş olursunuz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.