Muz ile nemlendirici yüz maskesi

0
Muz
Muz

Yüz nemlendiricileri ve yüz maskeleri cilt bakımı ürünleri reyonundaki en pahalı ürünler olabilir. Ancak bu ürünlere yüksek meblağlar ödemek yerine evde muz ile nemlendirici yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Kendi nemlendirici muz maskenizi yapmak hem eğlenceli hem de daha ucuzdur.

Muz ile nemlendirici yüz maskesi yapmak için gereken malzemeler

 • 1 adet olgun muz
 • 1 yemek kaşığı doğal bal
 • 4 yeme kaşığı çekilmiş yulaf ezmesi
 • Maden suyu
 • 1 adet salatalık

Muz ile nemlendirici yüz maskesi yapımı

 1. Olgun bir muzu bir kase içerisinde iyice Cildiniz yağlardan oluşan koruyucu bir tabakaya sahiptir. Rüzgar, sıcak ve soğuk gibi etmenler hava cildinizin bu koruyucu tabakasına zarar verebilir. Bunun sonucu olarak cildiniz kuruyabilir ve soyulabilir. Muz cildinizin kendi nem kalkanını oluşturmasına yardım eden doğal bir nemlendiricidir.
 2. Ezdiğiniz muzun üzerine doğal balı ekleyin. Bal bin yıllardır doğal bir cilt bakım ürünü olarak kullanılmaktadır. İltihabı azalttığı, yaralardaki şişlikleri giderdiği, mikropları öldürdüğü bilinmektedir.
 3. Çekilmiş yulaf ezmesini de karışıma ekleyin ve ardından krem kıvamına gelinceye kadar su ekleyin. Bu yüz maskesindeki yulaf cildinizin üstündeki ölü hücrelerin soyulmasını sağlayacak, sivilceleri azaltacaktır.
 4. Bir salatalığı soyun ve iki dilim kesin. Salatalık doğal bir besleyici, nemlendirici ve cilt pH’ını düzenleyici bir gıdadır. Yüz maskesinde salatalığı kullanmanın amacı ciltteki koruyucu asit seviyesini yeniden düzenlemektir.
 5. Yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve havlu ile kurulayın.
 6. Muz ile nemlendirici yüz maskesini yüzünüze eşit olarak uygulayın ve salatalık dilimlerini de gözleriniz üzerine yerleştirin.
 7. 15-20 dakika boyunca arkanıza yaslanın ve rahatlayın. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın.

İpuçları ve uyarılar

 • Yağlı bir cildiniz varsa bal ve su yerine doğal yoğurt kullanın ve birkaç damla limon suyu ekleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.