Nasır nasıl tedavi edilir? Çözümü var mıdır?

0

NasırNasırların tedavi süreçleri kolay ilerler ancak tedavide önemli olan nokta lezyonun nasır mı yoksa iltihaplı olan nasır benzeri bir oluşum mu birbirinden doğru ayrılmasıdır. Eğer iltihaplı bir doku varsa tedavi sürecinde irin akıtılması gerekecektir. Ancak sadece nasır varlığı söz konusu ise içinin oyulması altından ölü cilt hücrelerinin çıkmasına neden olur ve tedavi sonuçlanmaz.

Nasır tedavisinde en risksiz olan yöntem ponza taşı ile ölü hücrelerin temizlenmesidir. Ayrıca eczanelerden satın alabileceğiniz nasır bantları da ölü hücreleri içerdikleri asitle temizleyeceklerinden size fayda sunacaklardır.

Ponza taşı ile uygulayacağınız doğal tedavi 3 aşamadan oluşur.1. aşamada ayaklarınızı demlenmiş papatya suyunda bekletmenizdir papatya suyu nasırlarınızı yumuşatarak kolay törpülenecek duruma getirecektir. 2 aşamada ponza taşı ile ayaklarınızı fazla baskı uygulamadan temizlemelisiniz. Nasıra sert baskı uygulamanız sağlım derinizde tahrişe neden olur. 3. Aşamada ise ayaklarınızı kuruladıktan sonra kuru kalıp enfeksiyon oluşmaması için medikal bir pudrayla ya da daha doğal bir yöntem olan mısır unu ile bulamanız gerekmektedir.

Ayrıca zeytinyağı , Hindistan cevizi yağı gidi doğal yağlarla ayaklarınızı sürekli nemlendirmeniz nasırlarınıza iyi gelecek ve nasır tedavisinden sonra yeniden oluşumlarını önleyecektir.

Nasırlar oluşmadan öncede ponza taşı ile özellikle sertleşmeye başlayan derilerinize bakım yapmanız nasırların oluşumunu önlemede size yardımcı olacaktır. Ayrıca sık sık çorap ve ayakkabı değiştirerek bakteri oluşumunu azaltmanız uzun süre ayakta kalıyorsanız bu duruma uygun bir ayakkabıyı tercih etmeniz ayakkabılarınızın yumuşak tabanlı olmasına öncelik vermeniz de nasırların oluşmadan önlenmesine yardımcı olacaktır.

Nasırlarınız ağrılıysa ağrı kesici kullanmanızı öneriyoruz. Ayrıca baskının oluştuğu noktalara yastıklı pedler koymanız nasırın zaman içinde düzelmesine kolaylık sağlayacaktır.

Nasırlarınız yaptığınız tedavilere yanıt vermediyse bir podiatristle beraber daha ileri tedavi yöntemleri uygulamanız gerekebilir. Bu tedavilerde nasırlarınız uygun alet ve yöntemlerle alınacaktır.

Nasır tedavisinde sıklıkla pedikür uygulamaları sırasında yapılan nasırın kesilmesi işlemi sağlıksız bir yöntemdir. Nasır kesilirken sağlıklı deriye de zarar verilmesi çok ciddi deri sorunlarına neden olabileceğinden ayak uzmanlarınca gerekli tedavinin yapılması yüksek önem taşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.