Nasır Neden Olur ? Belirtileri Nelerdir?

0

NasırNasırların oluşmasının nedeni vücudun sürtünme ya da basınç hissettiği bölgedeki deriyi kalınlaştırarak koruma altına almasıdır. Bu nedenle nasırlar bölgeler vücudun ağırlık taşıdığı bölgelerde meydana gelir. Bu bölgeler çeşitlilik göstermekle beraber ağırlığın genelde ayaklarda toplaması nedeniyle yoğun olarak görüldüğü bölge ayaklardır.

En sık karşılaşılan nasır türü yürürken parmağın üst tarafına ayakkabının baskı yapması ile oluşan nasırdır, bu oluşumdan sonra en sık görülen diğer nasır türü ise iki parmak arasında meydana gelen türdür. Bu Nasırlar yumuşak nasır olarak adlandırılabilir.

Peki nasırlar neden oluşur?

Giyilen sıkı ayakkabıların ayakta yaptığı basınç , yüksek topuklu ayakkabıların oluşturduğu basınç düzensizlikleri , ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı tercihi , set zeminde yalın ayak yürümek , ayak bölgesinin fazla kemikli oluşu , yürüme esnasında yanlış basma gibi nedenler nasıra zemin oluştururlar.

Nasır oluşması halinde ilk belirti ağrı olsa da bazı nasırlar ağrıya neden olmadan varlıklarını sürdürebilirler. Nasırlar oluşurken bölgede keskin bir ağrı hissedilir. Nasır hafifse neden olan baskı ortadan kalktığında ağrı hafifler eğer nasırınız daha derinse baskı ortadan kalktığında dahi ağrının varlığı devam edecektir. Ağrıyla birlikte vücudun koruma tepkisi olarak deride kalınlaşma görülecektir. Nasırlar zararsız dokulardır ancak ağrı varlığı nedeniyle tedavi gerektirirler. Nasırlar sertlik durumlarına göre 3 ayrı sınıfta değerlendirilirler.

Sert nasır olarak adlandırılan yoğun ağrılı nasır tipi yoğun bir köke sahip sertleşmiş olan geniş deri tabakası olarak nitelendirilebilir. Ayak parmaklarının tepe kısımlarında küçük ayak parmağının yan ve tepe kısımlarında ve ayağın alt kısımlarında görülürler.

Yumuşak nasır olarak bilinen nasır türü ise 1-5 cm çapında olan kızarmış duyarılı bölgelerdir. Pürüzsüz ince bir merkeze sahip olan bu nasır türleri ayak parmaklarının dış kenarında görülürler.

Tohum nasırı ise topuğun yan ve arka taraflarında görülen ölü hücrelerden oluşan nasırlardır.

Bütün nasırların ağrılı süreçlerinin sona ermesi için tedavi edilmeleri şarttır bilinenin aksine nasırların tedavisi pedikürle sağlanmaz. Eğer nasır oluşumunuz varsa bir ayak bakım merkezine veya cilt doktoruna gitmeniz önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.