Nasırlı ayak bakımı için öneriler

0
Ayak
Nasırlı ayak bakımı

Ayaklar göz önünde olmasalar da, çirkin veya sert olsalar da çok önemlidir. Ayak bakımı yapılmadığında oluşacak nasırlar ise yaşam kalitesini doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle nasırla ayakların bakımı çok önemlidir. Ayaklara bakmak ve ayak sağlılığı, nasırlı ayakların bakımının en önemli parçasıdır. Ayaklarımıza yapacağımız bakımla nasırlardan kurtulabilir ve nasır oluşumunu önleyebiliriz.

Nasırlı ayakların bakımı için malzemeler

  • Karbonat veya sirke
  • Ilık su kova
  • Ponza taşı
  • Nasır sökücü

Nasırlı ayakların bakımı için adımlar

1

Ayaklarda nasır oluşumunun en önemli sebeplerinden birisi yazın giyilen sandaletlerdir. Çünkü ayak numarasından büyük veya ayak numaranızdan küçük sandaletler ve ayakkabılar nasır oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle ayakkabı ve sandalet seçerken mutlaka doğru ayak numarası ve doğru ayakkabı veya sandalet numarası ile almak çok önemlidir. Ayak numaranız konusunda şüpheleriniz varsa mutlaka ayakkabı mağazalarında çalışan satış görevlilerinden yardım almalısınız.

2

Günün sonunda yorulan ayaklarınızı dinlendirmek ve ayaklarınızı yumuşatmak için sirke banyosu veya karbonat banyosu yapmak iyi gelecektir. Sirke kokusu ağır geliyorsa bir kova ılık suya bir fincan karbonat atarak ayaklarınızı bu suda 30 dakika bekletin ayaklarınızın dinlendiğini ve yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

3

Ayaklarda oluşun nasır gidermenin bir diğer yolu da ponza taşı ile ayaklarınızı ovalamaktır. Ponza taşı ile ayaklarınızı ovalamak için önce ayaklarınızı ılık suyun içinde bekleterek nasırları yumuşatın. Daha sonra çok fazla bastırmadan ve dairesel hareketlerle nasırlı bölgeyi ovalayın. Nasırın gittiğini ve ayaklarınızın acımaya başladığını hissedene kadar devam edin. Ovaladığınız bölge acımaya başladığında ovmayı bırakın. Bu işlemi nasır oluşumunu engellemek için düzenli aralıklar tekrarlayın. Yalnız ponza taşını derin bastırmayın. Yoksa canlı deri tahriş olur ve acı verir.

4

Ayaklarınızı ponza taşı ile ovaladıktan ve nasırları erittikten sonra ayaklarınıza bolca nemlendirici sürerek yedirin. Daha sonra ayaklarınıza temiz pamuklu çoraplar giyin ve öylece yatın. Bu işlemi iki hafta kadar devam ettirin. Bu süre sonunda ayaklarınızın yumuşadığını, ayak derisinin canlandığını ve parladığını ve ayaklarınızda nasır kalmadığını göreceksiniz.

5

Şayet sandalet giyer veya yalınayak gezerseniz, oluşturmaya çalıştığınız sağlıklı ayakları korumak için, ayaklarınızı ponza taşı ile ovma işini haftada bir kere mutlaka yapın. Ayrıca yaz aylarında ayaklarımız kışa göre çok daha su kaybeder. Bu nedenle ayaklarınıza nemlendirici sürmeye ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.