Ozon yağı nedir? Nasıl kullanılır?

0
Ozon yağı
Ozon yağı nasıl kullanılır

Son dönemlerde devrim yaratan bir ürün olan ozon yağı nedir nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız bu yazımız size göre.

Ozon yağının ne olduğunu bilmeniz için öncelikle ozonun ne olduğunu açıklamamız gerekiyor. Ozon dünyayı ve canlıları güneşin zararlı etkilerinden korumak için atmosferde doğal olarak bulunur. Yıldırımdan dolayı oluşan ozon, özellikle yüksek ve deniz kıyısında bulunan bölgelerde bol olarak bulunur. Yağmurla beraber havanın temizlendiği hissini ya da yüksek ve deniz kenarı olan bölgelerde temiz bir hava olduğu gerçeğini sağlayan aslında ozondur. Bu nedenle çok güçlü bir temizleyici ve anti bakteriyeldir. Bundan yaklaşık 150 yıl önce aktif olarak kullanılmaya başlanan ozondan birçok hastalığın tedavisinde destek amaçlı olarak yararlanılır. Günümüzde birçok ülkede ozon terapi uygulayan binlerce klinik mevcuttur.

Peki ozon yağı nedir?

Ozon yağı bildiğimiz zeytinyağının ozonu içinde tuttuğunun keşfüyle bulunmuştur. Uzun zaman aralıklarında zeytinyağının içine azar azar eklendiğinde zeytinyağı ozonu içine hapseder. Böylece ozon uzun yıllar boyunca zeytinyağının içinde aktif olarak varlığını sürdürür. Herhangi bir son kullanma tarihi olmayan ozon yağının 17 yıl boyunca bozulmadan kaldığına dair de raporlar mevcuttur. Bu birleşim zeytinyağı ozonu içinde tuttukça koyulaşır ve soğudukça zamanla bir jel haline gelir. Bu jelin birçok cilt hastalığına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Ozon yağı nasıl kullanılır?

Ozonlanmış zeytinyağı olarak bilinen ozon yağı öncelikle gençleştirici bir etkiye sahiptir. Sürüldüğü bölgede kan akışını hızlandırır. Kan akışı da o bölgedeki yaşlı hücrelerin ölmesini ve yeni hücrelerin çıkmasını sağlar. Özellikle mimik hareketlerinden dolayı oluşan ve yaşlılığa bağlı gelişen kırışıklıkları iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Cildin elastikiyetini de sağladığı için tekrar kırışmasını da engeller. Kadınların korkulu rüyası olan selülit konusunda da oldukça başarılı olan ozon yağı, masaj yoluyla cilde uygulanır ve yakını, kaşındırıcı herhangi bir etkisi yoktur.

Ozon yağı nerelerde kullanılır?

Ozon yağı egzamadan pişiğe, saç sorunlarından baş ağrısına kadar birçok sorunda kullanılmaktadır.

Pişik için ozon yağı

Pişik olan bölgeye günde 2-3 kez rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Acının geçmesinde ve pişiğin iyileşmesinde etkilidir.

Ter kokusu için ozon yağı

Ozon yağı güçlü bir deodorant olarak da kullanılabilir. Günde 1 kere koltuk altlarınıza sürebilirsiniz. Eğer koltuk altlarınız hassassa ozon yağı tahriş olmasını da engeller.

Baş ağrısı için ozon yağı

Günlük yorgunlardan dolayı sürekli baş ağrısı çekiyor ve ağrı kesici içmek istemiyorsanız alın bölgenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Güneş yanıkları için ozon yağı

Eğer hızlı bir şekilde yandıysanız ve omuz bölgeleriniz acıyorsa ozon yağı sürebilirsiniz. Hem acınızı azaltacaktır hem de güneş yağının su toplayıp kabarmasını engelleyecektir.

Tırnak mantarı için ozon yağı

Mantar genellikle havasızlıkta oluşan bir hastalıktır. Oksijenli ortamda yaşaması imkansız olduğu için mantarlı tırnağınıza günde 2 kere ozon yağı sürerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Sivilce ve akneler için ozon yağı

Cildinizde sivilce, akne sorunu varsa ozon yağını güvenle kullanabilirsiniz. Sürdüğünüz bölgede kan dolaşımını hızlandıracağı ve gözenekleri açacağı için hızlı bir iyileşme gözlemleyeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.