Parlak saçlar için yumurta

1
Yumurta sarısı
Yumurta

Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için kuaförde saç bakımı yaptırabilir ya da evde kendi kendinize bakımınızı yapabilirsiniz. Kadının en güzel süslerinden biri ışıltıyla parlayan saçları – bunu çok iyi biliyoruz. Her ne kadar saçlarımızı yıpratmamak için çeşitli önlemler alsak da soluklaşmasının önüne çoğunlukla geçemiyoruz. Size parlak saçlar için birkaç maske önerimiz olacak. Bu maskeleri düzenli uyguladığınızda saçlarınız göz alıcı parlaklığına yeniden kavuşacaktır. Ancak biraz zaman ayırmanız ve saçlarınıza emek vermeniz gerekiyor.

Parlak saçlara kavuşabilmek için çoğumuz evimizdeki mucizevi malzemeden haberdar değiliz. Yumurta birçok saç maskesinin temel malzemeleri arasındadır. Peki neden böyle olduğunu hiç düşündünüz mü? Saç yapısı keratin ve proteinden inşa edilmiştir. Yumurta ise tam bir protein deposudur. Keratin vücudumuzda sentezlenir ve keratinin sentezlenmesi için bazı besinlere ihtiyaç duyarız. Keratin içeren besinler makalemizde keratin üretebilmemiz için tüketebileceğiniz besinlere ulaşabilirsiniz.

Yumurta vitamin ve yağ asitlerinin deposudur. A vitamini, E vitamini ve D vitamini içerir. Tüm bu vitaminler saçın incelmesini ve dökülmesini önlemektedirler. A vitamini sebum üretimini arttırır. Böylece saçtaki kepeklenme önlenir. D vitamini saçın hızlı uzamasına yardımcı olur. E vitamini ise saç parlatman içi bire birdir. Saçın oksijeni emmesini destekler. Yumurtada bulunan B vitaminleri ise saç derinizdeki kan akışını düzenler. Kısaca yumurta aynı anda birçok görevi senkronize bir şekilde görür. Bu nedenle parlak saçlar için yumurta son derece etkilidir. Aynı zamanda yumurta saçlarınızı yumuşatıcı etkiye de sahiptir.

Mayonezli saç maskesi

Kuru ve kırılgan saçlara sahip iseniz, saçlarınızda protein eksikliği var demektir. Mayonez yumurta, sirke ve zeytinyağından oluşmaktadır. Dolayısı ile saça mayonez sürmek son derece etkili bir saç tedavisi uygulamanıza imkan sağlar. Yalnız burada önemli olan nokta mayonezin kimyasallardan uzak olmasına dikkat etmektir. Marketlerden alacağınız mayonez, evde kendi kendinize hazırlamış olduğunuz mayonez kadar etkili olmayacaktır. Mayonezi saçınıza sürün ve saçınızı tarayarak mayonezin saçınızın her tarafına dağılmasını sağlayın. Daha iyi bir sonuç alabilmek amacıyla mayoneze püre haline getirdiğiniz avokadoyu da ekleyebilirsiniz. Ardından saçlarınızı bir tülbent veya havlu ile sararak mayonezin saçınızda en az bir saat kalmasını sağlayın. 1 saatin sonunda saçınızı yıkayabilirsiniz. Mayonezin saçınıza etkisini anında fark edeceksiniz.

Zeytinyağı ve yumurtalı saç maskesi

Yumurta
Yumurtalı saç maskesi

Ilık zeytinyağı saça yapışmış kimyasallar ve zararlı maddelerin saça nüfuz etmesini önleyerek saçı temizler. Saçı nemlendirir ve saçın rengi ve yapısını muhafaza etmeye yardımcı olur. Kaşıntılı saç derisinin tedavisinde de sıklıkla kullanılır. Bu nedenle zeytinyağı ve yumurta ile güçlü bir saç maskesi oluşturabilirsiniz. Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak bir ya da daha fazla yumurta sarısını ayırın ve çırpın. Üzerine her bir yumurta sarısı için bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin.  Saçınıza zeytinyağlı yumurtalı saç maskesini sürün ve en az yarım saat bekletin. Ardından saçınızı yıkayın.

 

Sadece yumurta sarısı

Saçınızın kendisini toparlayabilmesi için sadece yumurta sarısı da uygulayabilirsiniz. Ortalama olarak 3 tane yumurtayı bir kaseye kırın ve sarılarını ayırın. Ardından iyice yumurta sarılarını çırpın. Saçınıza yumurta sarısını sürün. Saçınızda 30 dakika ila 60 dakika kadar bekletebilirsiniz. Ardından saçlarınızı yıkayın.

Maskeleri sıklıkla tekrar edebilirsiniz. Maskenin sık tekrarlanmasında bir sakınca yoktur. Aksine saçlarınız kendisini daha hızlı toparlayacaktır. Saçlarınız eski parlaklığına ve sağlığına kavuştuktan sonra maske uygulama sıklığını haftada bire düşürebilirsiniz.  Dolayısı ile saç maskesinin uygulama sıklığı tamamen saçınızın ihtiyaçlarına bağlıdır. Eğer çok fazla hasar görmüş saçlarınız varsa iki üç günde bir hatta her gün saçınıza maske uygulayabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Saçlarım çok yağlı olduğundan kullandığım tüm şampuanlar da yağlanm yapıyor. Bunun içim bana bir maske önerir misiniz??

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.