Derin parmak kesikleri

0
Kırmızı oje
Parmak kesikleri

Gündelik hayatımıza devam ederken ufak tefek parmak kesiklerinin yanında derin parmak kesikleri de yaşayabiliriz. Küçük parmak kesiklerini çoğumuz önemsemeyiz ve üzerine yara bandı yapıştırarak geçiştiririz. Yaranın temizliğini ve enfeksiyon kapma riskini düşünmeyiz. Ancak özellikle derin parmak kesiklerinde yaranın hijyeni çok önemlidir. Bıçak, cam vb yüzünden oluşan kesiklerin enfeksiyon kapma riski yüksektir. Bu nedenle bir takım önlemler almamız gereklidir.

Derin Parmak Kesiklerinde Ne Yapılmalı?

Derin parmak kesikleri ile karşılaşan kişilerin panikle hareket ettikleri gözlemlenir. Panik yapmadan kanı durdurmayı ve yaranın temizliğini düşünmelisiniz.

1

Kesilen bölgeyi bol su ile yıkayın.

2

Hastaya kesinlikle herhangi bir ilaç; özellikle aspirin vermeyin. Çünkü aspirinin kanı sulandırıcı etkisi vardır ve pıhtılaşmayı geciktireceği için kanamayı arttırır.

3

Antiseptik solüsyon varsa yaranın merkez bölgesinden başlayarak içe basınç yapmadan dışa doğru silerek temizleyin. Gazlı bez ile bu işlemi yaparsanız çok iyi olur. Eğer gazlı bez yoksa temiz olduğundan emin olduğunuz bez ile yapabilirsiniz.

4

Sıra geldi kanamayı basınç ile durdurmaya. Yine temiz bir bez vasıtası ile kanayan yerin üzerine basınç uygulayın. Dikkat! Kanayan yaraya aşırı bir basınç uygulamayın, orta düzeyde bir basınç yeterli olacaktır.

5

Kanama durduktan sonra gazlı besle yarayı kapatabilirsiniz.

6

Eğer kesilen bölge dikiş atılacak derinlikteyse hastanın 6 saat geçmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi ve dikiş atılması gereklidir.

Kesiklerde Enfeksiyon Belirtisi

Parmak kesiklerindeki en büyük tehlikelerden birisi de enfeksiyondur. Özellikle temiz olmayan cisimlerin kesmesi, hayvan ısırmaları tarzı kesiklere dikkat edilmelidir. Kesilen bölgeden sarı sıvı gelmesi, kızarıklık ve şişkinlikle beraber ağrının artması enfeksiyon belirtilerinden bazılarıdır.

Dikkat: Kirli parmak kesiklerinde tetanoz bakterisine dikkat edilmelidir.  Genellikle derin kesiklerden endişe edilse de son yıllardaki vakalara bakılınca küçük yaralanmalarda da tetanoz bakterisi ile karşılaşıldığı görülmektedir.  Tetanoz aşısı ile bu tür riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.