Pürüzsüz bir cilde nasıl sahip olunur?

0
pürüzsüz cilt
pürüzsüz cilt

Hepimiz kusursuz bir ciltle dünyaya geliriz. Fakat zaman, ince çizgiler, kırışıklıklar, akne yaraları ve sert bir doku ile, yüzümüzden ücretini alır. Neyse ki, zarar görmüş cilde uygulayabileceğiniz, bir çok arkadaş canlısı alışkanlık vardır. Çocukken sahip olduğunuz pürüzsüz bir cilde sahip olmak imkansız olsa da, yine de pürüzsüz bir tene ulaşmak için bazı adımlar bulunmaktadır.

  • Cildinizi ultraviyole ışınları ve solaryumdan uzak tutarak, güneş meraklısı olun. Ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalmak, kolajen ve elastini parçalar, kırışıklık ve sarkmalara neden olur. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak ayrıca, yaşlılık lekesi, sert bir cilt yapısı ve düzensiz renk oluşumunu da yol açabilir. Dışarıya her çıktığınızda geniş yelpazeli bir güneş kremi kulanın, geniş kenarlı şapka takın ve solaryumdan uzak durun. Daha fazla koruma için, güneş ışınlarının en güçlü ve zararlı olduğu saatler olan sabah 10 ile öğleden sonra 4 arası içerde kalın.
  • Sigarayı bırakın ya da hiç başlamayın. Mayo Klinik, sigara ciltki hayati malzemeleri yok eder ve damarların büzüşmesine dolayısıyla da cillteki oksijenin yok olmasına yol açar. Nikotindeki zararlı kimyasallar kolajen ve elatine de zarar verir bu da erken kırışıklığa yol açar. Sigarayı bırakmak cildinizin daha fazla zarar görmesini engellemeye yardımcı olacaktır.
  • Daha az rafine şeker tüketin. Şeker cillte yakıcı bir etki yapar bu da kolajen ve elastin fiberlerinin sertleşmesiyle sonuçlanır. Nihai sonuç? Kırışıklıklar, ince çizgiler ve sarkık bir cilt. Soda ve şeker yerine su, meyve ve kabuklu meyveler tüketin.
  • Stresi yenmek ve pürüzsüz, ağlıklı bir cilde sahip olmak için düzenli olarak egzersiz yapın. Düzenli egzersiz, kandaki oksijen akışını hızlandırır ve dolaşımı artırır. Egzersiz, ayrıca yaşlanmaya yol açan hormonları da köşeye sıkıştırır.
  • Sivilceleri koparmaktan kaçının. Bu, yaralara ve dengesiz bir cilt yüzeyine yol açar. Eğer patlamalar problem oluyorsa, dermatoloji uzmanınızdan, akneyi kontrol altına almak için, bölgesel ya da ağızdan alınan ilaçlar isteyin.
  • Hücre değişimi ve kolajen oluşumunu hızlandırmak için cildinize bölgesel bir retinoid uygulayın. Dermatoloji uzmanınız ya da cilt bakımı uzmanınız size reçete yazabilir. Eğer retinoidler çok rahatsızlık veriyorsa, alfa hidroksik asit içeren bir serum ya da retinol uygulayın.Alfa hidroksik asit ve retinol, daha az rahatsızlık riski olan, pullaşma karşıtı maddeler olarak işlev yapar.
  • Lazer terapisi ve kimyasal peeling gibi cilt-pürüzsüzleştirici seçeneklerle ilgili, dermatolojistinizden ya da cilt bakım uzmanınızdan bilgi alın. Kimyasal peeling ve ya lazer tedavileri, geçmiş zararların izini silerek, akne yaraları ve ince çizgilerin görünümünü yumuşatabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.