Retinol mü kollajen mi?

0
Anti aging
Retinol mü kollajen mi

Eğer yaşlılık belirtilerinden kurtulmaya çalışıyor veya bu belirtilerin ortaya çıkmasını önlemeye çalışıyorsanız kullandığınız ürünlerin etiketinde retinol veya kollajen kelimelerini görmüş olabilirsiniz. Bu da ister istemez retinol mü kollajen mi sorusunu akla getirebilir. Retinol cilt yaşlanmasına karşı en etkili içeriklerden biri olsa da kollajen de cildinizin doğal elastikiyetini veren bileşendir. Bir miktar cilt eğitimi daha güzel yaşlanmak için ihtiyacınız olan şeyi size verebilir.

Retinol nedir?

Retinoidler A vitamininin çeşitli formlarıdır. Cilt gözeneklerindeki tıkanıklıkları açtıkları, ciltteki kırışıklıkları azalttıkları ve kollajen üretimini arttırdıkları bilinmektedir. Ayrıca retinoidler ciltteki hücre döngüsünü arttırarak cildin yenilenmesini hızlandırır. Retinoidlerin genellikle doktorlar tarafından reçete edilmesi gerekmektedir. Retinoid kullanmaya başladıktan 4 hafta sonra sonuçlar alınmaya başlanır. Daha hafif ve daha ucuz bir versiyonu olan retinol eczanelerden reçetesiz olarak da alınabilir. Daha az etkili olduğundan sonuçların alınması 12 hafta kadar sürmektedir.

Mucize içerik

İlk retinoid FDA tarafından 40 yıl önce sivilce tedavisinde kullanılan bir ilaç olarak onay aldı ancak retinoidler ve retinol ürünleri ciltteki renk değişiklikleri ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılmaya başlandı. New York Times’daki bir makaleye göre 2003 yılından bu yana 300 farklı retinol ürünü piyasaya girdi. Dermatologlar retinolün birkaç tane gerçekten etkili tedaviden biri olduğunu belirtiyorlar.

Kollajen ve retinol

Retinoidlerin ve retinolün yaşlanmanın belirtilerini azaltmada bu kadar etkili olmasının sebebi cildin kollajeni muhafaza etmesine yardımcı olmasıdır. Kollajen cildinize elastikiyetini, şeklini ve iskeletini veren yapıdır. Güneş ışığına maruziyet ciltteki kollajeni azaltır ve yaşlandıkça vücudumuz daha az kollajen üretmeye başlar ve bu nedenle güneşin azalttığı kollajeni karşılayacak kadar kollajen üretemeyiz. Retinoidler ve retinol bu fonksiyonu normale döndürmeye yarıyorlar. Retinoidler ve retinol hem kollajen üretiminin azalmasını engeller hem de yeni kollajen üretimini uyarırlar.

İpuçları ve uyarılar

  • Retinoller yenidoğan bebekler için potansiyel olarak zararlı bir maddedir ve bu nedenle gebeyken kullanılmaz. Ayrıca gebe kalmayı düşünen kadınların da retinol kullanmaması gereklidir. Doktorunuz bununla ilgili sizi bilgilendirecektir.
  • Ayrıca retinoller çok etkili olduğu için cildinizi tahriş edebilirler. İlk kez kullanmaya başlarken önce haftada bir iki kez kullanın, daha sonra yavaş yavaş sıklığı arttırın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.