Rutin Göğüs Bakımı

0
Düzenli göğüs bakımı
Rutin göğüs bakımı

 

Kadın göğsü dikkat ve düzenli bakım gerektirir. Göğüslerinize sürekli bakım yaparak onları takip etmek meme kanserinin erken teşhisinde de büyük önem taşımaktadır. Göğüs bakımı oldukça basittir ve sadece biraz zaman ve bağlılık gerektirir.

Meme Anatomisi

Memenin en etkin kısımlarından biri de meme başlarıdır. Emzirmede birincil işlev gören meme başlarının yanında meme içinde loblar ve lobüller vardır. Her memede 15 ila 20 civarında loblar bulunur. Bu loblar süt bezlerini ihtiva ederler. Meme içinde ayrıca yağ ve bağ dokusu yer almaktadır Bu dokular memenin şeklini ve boyutunu belirlerler. 

Meme Masajı

Temel bir meme masajı göğüslerin iç işleyişini daha sağlıklı hale getirecektir. Memelerin yumuşak veya sert olması içerisindeki yağ miktarını ortaya koyar. Düzenli meme masajı meme farkındalığının önemli bir parçasıdır. Meme masajı yapmak için ellerinizi birbirine sürtün ve ısıtın. Ellerinizi göğüslerinizin üzerine koyun ve dairesel olarak hareket ettirmeye başlayın. Dört parmağınızla memenizin belirli yerlerini hafifçe sıkarak meme kontrolü yaparken bir yandan da memelerinize masaj yapabilirsiniz. Bu işlemi duşta da yapabilirsiniz. Böylece hem rahatlamış hem de rutin meme kontrolünüzü yapmış olursunuz.

Göğüs bakımında beslenmenin önemi

Beslenme göğüs bakımında önemli bir rol oynar. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeniyle birlikte kimyasallardan uzak bir yaşam meme kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

Mamografi

40 yaş üstündeki tüm kadınların her iki yılda bir (ya da yılda bir kez) mamografi çektirmesi önerilmektedir. Mamografi meme tümörlerinin erken tanısı için kullanılır. Mamografi hızlı, kolay ve muhtemelen hayat kurtarıcı bir yöntemdir.

Doğru Sütyen Seçimi

Sütyen seçimi meme konforunu etkileyebilir. Göğüsleri saran pek çok sütyen meme sağlığı açısından en iyi seçenek değildir. Balenli sütyen ve spor sütyenler uzun süre için giyilmemelidir. Sütyen takmak göğüsler doğal hareketini kısıtlamak ve acıya yol açabilir. Sütyenin uzun süre kullanılmasının olumsu etkileri arasında süt kanallarının tıkanması yer almaktadır. Bu nedenle doğru sütyen seçimi emziren kadınlarda çok daha önemlidir.  Göğüs rahatsızlığı azaltmak ve meme sağlığı arttırmak için, hafif, nefes alabilen malzemeden yapılmış sütyenleri seçin.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.