Saç bakımında doğal yöntemler bitkisel çözümler

0

SaçSaçlar dış görünümün bir aynasıdır. Herkes güzel ve sağlıklı görünen saçlara sahip olmayı ister. Bunun için saçları biraz desteklemek gerekir. Saç bakımında doğal yöntemler sayesinde herkesin imreneceği saçlarınızın olmasını sağlayabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri bir araya topladık.

Saçların hızlı uzaması için

Bunun için 1 adet turpu rendeleyin. Bunu biraz suyla yarım saat kadar ağır ateşte pişirin. Daha sonra turpu süzün. İçine 1 adet yumurta sarısı ilave ederek, karışımı iyice bulamaç haline getirin. Bununla saçlarınızı ovuşturarak yıkayın. Bu uygulamayı haftalık olarak yaptığınızda, saçlarınızın daha hızlı uzadığını fark edeceksiniz.

Koyu renkli saçları olan kişiler içinde özel bir bakım kürü hazırlanabilir. Bir tencerenin içinde su kaynatın. Bunun içine daha sonra küçük bir kap yerleştirin. İçine yarım fincan ayçiçek yağı, 1 yemek kaşığı susuz lanolin ve 1 yemek kaşığı kakao yağı koyarak bunlar eriyinceye kadar sıcak suda tutun. Daha sonra kabı tencerenin içinden alın. Karışımı iyice çırparak, içinden 1 yemek kaşığı kadar başka bir yere alın. Buna 1 yemek kaşığı su ilave edin ve karıştırın. Bu karışımı saçınıza ovarak sürün ve yarım saate kadar bekleyin. Saçlarınızı ılık suyla duruladıktan sonra, koyu renkli saçlarınızın daha canlı ve parlak olduğuna şahit olacaksınız.

Parlak saçlara sahip olmak için

Hazırlayacağınız karışım için 1 adet yumurta sarısı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını bir kâsede karıştırın. Bununla saç diplerinize masaj yaparak, 10 dakika kadar bekletin. Ardından saçlarınızı şampuanla yıkayarak durulayabilirsiniz. Parlak ve sağlıklı saçlar için bu doğal yöntem oldukça faydalı olacaktır.

Saçlar için besleyici maske

1 adet yumurta sarısını, 1 çay bardağı demli çay, 1 yemek kaşığı badem yağı ve 2 damla limon suyuyla karıştırın. Bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Bu şekilde 10-15 dakika kadar bekleterek, saçlarınızı şampuanlayıp yıkayın.

Kepekli saçlar için

4 su bardağı suyun içine 2 yemek kaşığı limon suyu ya da sirkeyi koyarak iyice karıştırın. Saçlarınızı bu karışımla yıkayın ve durulayın. Düzenli kullanım halinde kepekli saçlara son verebilirsiniz.

Saçlarda derinlemesine temizlik ve parlak görünüm elde etmek için

Banyoda saçlarınızı şampuanladıktan sonra, 1 fincan sirke ya da limon suyunu masaj yaparak saçınıza yedirin. Saçlarınızı durulayarak, kremleyin ve yıkayın. Bununla saçınızdaki kiri arındıracak ve göze çarpan bir parlaklık elde edeceksiniz. Bu uygulamayı sadece 2 haftada bir yapabilirsiniz.

Dökülen, kepekli, ince ve kırılan saçlar için bakım

Çekilmiş çemen tohumlarını akşamdan suyun içine koyun. Bu şekilde elde edilen macun kıvamındaki karışımla saç derisine masaj yapın. Saçlarınızı bu şekilde 15-20 dakika bekletin. Daha sonra şampuanla yıkadığınız saçlarınızın daha sağlıklı olacağını göreceksiniz.

Yumuşak ve parlak saçlar için

Saçınız için uygun otu suyla kaynatın ve yarım saat bekletin. Bunun içine çeyrek çay fincanı elma sirkesi ilave edin. Saçınızı şampuanladıktan sonra, bu karışımdan dökün.

Parlak saçlar için

1 adet portakalın suyunu, 1 yemek kaşığı bal ve birkaç damla sandal ağacı yağıyla birlikte karıştırın. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bu karışımı saçınıza sürün. Ardından saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Yıpranmış saçlar için

1 adet muzu birkaç damla badem yağıyla karıştırın. Bununla saçlarınıza masaj yapın. Saçlarınızı 15 dakika kadar bu şekilde bekletin. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayarak, saç kremi tatbik edin.

Kuru saçlar için

1 yemek kaşığı balla, yarım fincan tam yağlı sütü karıştırın. Bununla saç derisine masaj yaparak, 15 dakika bekletin. Ardından yumuşak bir şampuanla saçlarınızı yıkayın.

Dökülen saçlar için

Bu sorununuz için farklı maskelerden faydalanabilirsiniz. Bu maskelerin ilki zeytinyağı, bal ve tarçınla hazırlanmaktadır. Bu malzemeleri karıştırarak hazırladığınız macun kıvamındaki maskeyi saç derisine masaj yapın. Bunu 15 dakika bekleterek, saçlarınızı şampuanlayın. Uygulamayı haftada 3-4 defa yapabilirsiniz. Bu arada saçlarınızın uzaması için, taze kişniş, ıspanak suyu içebilirsiniz. Diğer uygulamada saç derisine badem yağı sürmenizi öneriyoruz. Bu sayede saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kırılan saçlar için

Misket limonu suyu ve hindistan cevizi yağıyla yaptığınız karışımı haftada 2 defa saç derisine ve saçlarınıza sürebilirsiniz.

Elektriklenen saçlar için: Bunun için 1 litre suyun içine 1 yemek kaşığı balı karıştırın. Karışımı saçlarınızı duruladığınız suyun içinde kullanabilirsiniz. Her yıkamada bunu kullanmanızda sakınca yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.