Saç bakımıyla ilgili her kadının bilmesi gereken 15 ipucu

0

SaçSağlıklı saçlara yalnızca şampuan ve kullandığınız saç kremi ile sahip olunmaz. Sağlıklı saçlar vücudun tamamının sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Kadınlar saçlarının güzel olması için çok yüksek meblağlar harcıyorlar. Saçlarınız kişiliğinize önemli bir katkı yaptığından bu zamanı, masrafı ve özeni hak ediyorlar.

Saçlarla ilgili her kadının bilmesi gereken basit ama etkili ipuçları var. Bu ipuçları ile daha sağlıklı ve daha güzel saçlara kavuşabilirsiniz. İşte saçlarla ilgili her kadının bilmesi gereken 15 ipucu:

 1. Saçlarınızı ıslakken fırçalamayın. Saçlarınız ıslakken kırılmaya daha müsaittir. Islak saçlarınızı düğümlenmekten kurtarmak için kalın dişli bir tarakla tarayın.
 2. Elektriklenen saçlar için saç serumu kullanın. Saç serumları saçlarınızı hafif yağlar veya silikon ile nemlendirir. Saç serumunu yalnızca birkaç damla kullanın çünkü daha fazlası saçlarınızı ağırlaştırıp hacminin azalmasına veya saçlarınızın yağlı görünmesine neden olabilir.
 3. Vücudunuzun su ihtiyacını karşılamazsanız saçlarınızın da su ihtiyacını karşılayamazsınız. Vücudunuzun içine nasıl baktığınız vücudunuzun dışından da belli olur. Gün içinde yeterli miktarda su tüketmeniz saçlarınızın da nemlenmesini sağlar.
 4. Saçlarınıza aşırı ısı ve sert kimyasallar ile zarar vermeyin. Havuzlardaki, saç boyalarındaki, saç renk açıcılarındaki klor ve saçları şekillendirmek için kullanılan düzleştirici gibi cihazlardaki yüksek ısı, tekrarlanan kereler uygulanırsa saçlarınıza büyük hasar verebilir.
 5. Sülfat, paraben ve alkol içermeyen şampuanlar kullanın. Bu maddeler saçlarınızın nemini kurutur.
 6. Nemli saçlarınıza zeytin yağı veya Hindistancevizi yağı gibi nemlendirici ürünler uygulayın. Yağlar saçlarınız nemliyken uygulamak daha faydalıdır.
 7. Saçlarınızı ısı ile muamele etmeden önce her zaman ısı koruyucu sprey, serum veya yağlardan kullanın. Bu sayede saçlarınızın ısıdan çok fazla hasar görmesini engellersiniz.
 8. Metal parçaları olan saç tokalarını kullanmaktan kaçının. Bu tokalar saçlarınızın kırılmasına neden olur.
 9. Saçlarınız havlu ile kurulamaktansa eski bir tişört kullanın. Havlular saçlarınızın elektriklenmesine neden olur ve kırılmaya müsait hale getirir.
 10. Saçlarınızı çok yukarıdan at kuyruğu yapmayın. Bu tip saç şekilleri saçlarınızın gerilimini arttırır ve kırılmalara, hasarlanmalara neden olur.
 11. Saçların kırılması genellikle yaptığınız saç şekillerinden kaynaklanır. Eğer evdeyseniz ve saçlarınızın nasıl olduğunu umursamıyorsanız basitçe topuz yapın. Topuz saçlarınız için en sağlıklı saç stillerinden biridir.
 12. Saçların uçlarındaki çatallaşmaları engellemek için saçlarınızı 6-8 haftada bir kestirin. Bunu evde kendiniz de yapabilirsiniz. Çatallaşmış kısmın 2-3 cm üzerinden kesin çünkü çatallaşmalar saçlarınızın köküne doğru ilerleme eğilimindedir.
 13. Çatallaşmalardan kurtulduktan sonra tekrar olmasını engellemek için üretilmiş ürünleri kullanın. Bu ürünleri kullansanız bile saçlara çatallaşmalar olabilir ve o zaman tek çare saçları kestirmektir.
 14. Mayonez tüketmek sağlığınız için iyi olmayabilir ancak saçlarınız için mükemmel bir üründür. Saçlarınızın nemini geri kazanmasını sağlar. Saçlarınızı şampuanlamadan önce parmak uçlarınız ile mayonezi direk olarak uygulayın, aynı saç kremini gibi. Saçlarınızı ılık havlu içine alın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayarak mayonezi durulayın. Mayonez terapisini saçlarınıza haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.
 15. Sağlıksız, zayıf ve hacimsiz saçlar kötü bir diyetin belirtisidir. Eğer vücudunuz yeterli besin alamıyorsa saçlarınız da alamayacaktır. Vücudunuza nasıl bakarsanız saçlarınız da o kadar sağlıklı olacaktır. Diyetinize taze meyveler, sebzeler ve protein ekleyerek hem vücudunuzun hem de saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bugünlük bizim vereceğimiz ipuçları bunlar. Peki siz güzel saçlara sahip olmak için neler yapıyorsunuz? Güzellik rutininizi paylaşarak herkesin bundan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.