Saç dökülmesi ve saç kırılmasının nedenleri

| 2012/10/09 | 0 Comments

 

dökülen ve kırılan saçlar

Saç dökülmesi ve saç kırılması

Saç dökülmesi ve kırılmasına pek çok şey neden olabilir. Vücudunuza ve saçlarınıza iyi baktığınız sürece saç sağlığınız da düzgün bir şekilde devam edecektir. Bazı durumlarda bu bakım aksadığında saç dökülmesi de görülebilmektedir. Saç dökülmesi süreklilik kazandığında can sıkıcı bir durum haline gelebilmektedir.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Yeterli güneş ışığı alarak ya da vitamin takviyesi alarak bu sorunu çözebilirsiniz. Yazları bol bol güneş banyosu yapmanız D vitamini depolamanıza yardımcı olacaktır.

Biotin Eksikliği

Biotin saç tellerini güçlendirir ve kırılmayı önler. Dengeli beslenmediğinizde vücudunuz yeterli biotin alamaz. Böylece saç kırılması başlar. Biotin eksikliğini önlemek için biotin vitamini takviye edebilirsiniz.

Yanlış Beslenme

Saç, cilt ve tırnakların büyümesi ve sağlıklı olması için doğru beslenmek gerekir. Dengeli bir beslenme saç için çok önemlidir. Bir öğünde yediğiniz yemeği bir diğer öğünde tüketmeyin. Almanız gereken protein, karbonhidrat, yağ asitleri ve mineralleri eşit şekilde dağıtarak her gün düzenli bir şekilde tükettiğinizden emin olun.

Yanlış Saç Bakımı

Çok sert kimyasal kullanımı ciddi saç zararlarına sebebiyet verebilir. Saç tipinize bağlı olarak bir tarak ve fırça kullanıp saç kırılması ve dökülmesine engel olabilirsiniz. Örneğin kıvırcık saçlara sahipseniz sık dişli taraklar sizin için hiç uygun olmayacaktır. Su altında bile saçlarınızı taradığınızda kırılmalara neden olur. Bu nedenle doğru tarak seçimine özen gösterin.

Yetersiz protein

Bir saç telinin %88’lik kısmı protein olan keratin, elastin ve kollajenden oluşur. Dolayısı ile vücudunuza yeterli miktarda protein girmelidir. Aldığınız protein aynı zamanda kolay hazmedilen ve ayrıştırılabilen kalitede olmalıdır. Bunun için en iyisi yumurtadır. Bu nedenle kahvaltılarınızdan yumurtayı eksik etmeyin.

Sağlık nedenleri

Bazı sağlık koşulları ve ilaç reaksiyonları saç kırılmalarına neden olur. Bu nedenle kullandığınız ilaçların yan etkilerini gözden geçirin. Hatta doktorunuzdan bu konuda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Etiketler: , ,

Kategori: Saç Bakımı, Saç Dökülmesi

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.