Saç dökülmesine karşı 7 çözüm

0
Saç dökülmesi
Saç dökülmesine karşı 7 çözüm

Eğer yerdeki saçlarınızın başınızdaki saçlardan daha fazla olduğunu düşünmeye başladıysanız, muhtemelen saç dökülmesi ile baş etmenin yollarını öğrenmeye başlamanın zamanı gelmiştir. Her yaştan kadınlar saç dökülmesi ile karşı karşıya kalabilir. Saçlar yaşlandıkça dökülür gibi bir kanı olsa da aslında saç dökülmesi sorunu yaşayan kadınların %40’ı 60 yaşının altındadır. Ancak şanslıyız ki kadınlarda görülen saç dökülmelerinin büyük bir kısmı geri dönüşlüdür. Saç dökülmesi ile baş etmek için birçok kolay ve ulaşılabilir yöntem mevcut. İşte yazımızın ilerleyen kısmında saç dökülmesi ile baş etmenin 9 yolunu sizlerle paylaşacağız.

1-      Test yaptırın

Saçlarınızın her zamankinden fazla dökülmeye başladığını fark ettiğinizde ilk yapmanız gereken şey doktorunuza başvurup testler yaptırmaktır. Kadınlardaki saç dökülmesi çoğu zaman hormonlardan kaynaklanır. Kadınların hormonları yaşla birlikte değişkenlik gösterdiğinden yaşla birlikte saçların dökülmesi de artabilir. Ancak hormonal dengesizlik çoğu zaman geri dönüşlü veya kontrol edilebilir bir durumdur. Doktorunuz tiroid fonksiyon testlerinize, menopoza girip girmediğinize ve gebe olup olmadığınıza bakacaktır. Bu durumların hepsi de hormonlarınızda büyük değişimlere yol açarak saç dökülmesi ve incelmesine neden olabilir.

2-      İyi beslenin

Eğer yeterli protein, vitamin ve mineral almıyorsanız saç dökülmesi ve saç incelmesi sorunu ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bol proteinli iyi bir beslenme saçların sağlığında anahtar bir faktör olsa da bol bol yeşil yapraklı sebze ve yeterli B vitamini de almalısınız. Protein vücudunuzda kollajen ve elastin üretilmesini sağlar ki bunlar da saçın yapı taşlarıdır. Bu maddelerden yeteri kadar almazsanız saçlarınız zayıflar ve uzaması durur. Bunun sonucu olarak da saç dökülmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

3-      Mineralleri de unutmayın

Demir takviyeleri iyi bir fikir değil çünkü kadınlarda kabızlık gibi birçok yan etki yapabiliyorlar ancak saçlarınızın sağlığı için yeterli miktarda demir aldığınıza emin olmalısınız. Demir saçların kalınlaşması ve uzaması için olmazsa olmaz bir mineraldir. Bitter çikolata, kakao, ciğer, soya ürünleri ve chia tohumlarında bol miktarda demir bulunur. Eğer kırmızı et seviyorsanız o da iyi bir demir kaynağıdır. Çinko da sağlığınız için önemli bir mineraldir. Özellikle saç ve cilt sağlığı için çok önemlidir. Yumurta, kakao, kabak çekirdeği, kabuklu deniz canlıları ve buğday tohumu çinko açısından zengindir.

4-      Sağlıklı yağlardan tüketin

İncelen ve dökülen saçlar aynı zamanda kötü beslendiğinizin de bir göstergesidir. Protein, yeşil sebzeler, vitamin ve minerallerin yanında yeteri kadar sağlıklı yağlardan da tüketmelisiniz. Aksi halde saçlarınız zayıf ve kırılgan olacak, dökülecektir. Avokado, balık, organik yumurtalar, kuruyemişler, chia çekirdekleri, kenevir tohumu, keten tohumu, olgun Hindistan cevizi ve zeytin sağlıklı yağları bol miktarda barındıran iyi kaynaklardır. Bu gıdalar yağlar dışında besleyici birçok öğe içerdikleri için sağlığınıza birçok açıdan katkıda bulunurlar.

5-      Vitamin ve mineral takviyesi kullanmayı düşünün

Eğer yukarıda saydığımız besinlerden yeteri ölçüde besin öğelerini alamıyorsanız bunlar yerine takviye gıdaları kullanmayı düşünebilirsiniz. Tam gıda bazlı multivitaminleri kullanabilir, çinko takviyesi alabilirsiniz. Protein tozları da et sevmiyorsanız veya diyetinizde yeterince protein alamıyorsanız çok iyi bir seçenektir. Bu tozlar kolaylıkla bir içecek ile karıştırılıp alınabilir.

6-      Saç kalınlaştırıcı şampuan alın

Buradaki diğer ipuçlarının yanında saçları kalınlaştırıcı şampuanlar ve saç bakım kremleri de satın alabilirsiniz. Ancak satın aldığınız ürünün içinde sülfatların ve alkolün olmamasına dikkat edin. Bu maddeler saçlarınızı kurutarak kırılgan olmalarına, kırılmalarına ve çatallaşmalarına neden olurlar. Bazı saç bakım kremleri saçları kalınlaştırma için özel olarak üretilmiştir. Ürünleri araştırın ve sizin için uygun olanları deneyin.

7-      Saçlarınıza bakım yapın

Eğer saçlarınız inceliyorsa onlara iyi bakım yaptığınıza emin olun. Eğer saçlarınız doğru bir şekilde nemlendirilmezse kırılmaya, çatallaşmaya daha da ince görünmeye başlar. Saç bakım kremlerini saçlarınızın köklerinden ziyade daha çok uçlarına doğru uygulamaya çalışın. Durulanmayan saç bakım kremleri de iyi bir seçenek olabilir. Saçlarınızı nemlendiren ve yumuşatan her şey onları kırılmaktan korur ve daha ince görünmelerine engel olur.

Saçlarımın incelmesi ve dökülmesi sorunuyla karşılaştığım yegane zaman 2 yıl önceydi ve o sıralarda yeterli beslenmiyordum. Saçlarım hayatım boyunca hep çok kalın olmuştur ancak o sıralarda inanılmaz bir şekilde incelmişti. Ancak diyetimi düzenledikten ve yeterli beslenmeye başladıktan sonra her şey eski haline döndü ve kalın saçlarıma kavuştum. Bunun herkes için bu kadar kolay olmayabileceğini biliyorum ancak burada bahsettiğimiz yaşam tarzı değişikliklerini yapar, küçük ipuçlarını uygularsanız sizin sorununuz da çözülebilir. Peki siz hiç saçlarınızda incelme veya dökülme sorunu ile karşılaştınız mı? Eğer karşılaştıysanız bu durumdan nasıl kurtuldunuz, taktikleriniz nelerdi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.