Saç dökülmesini önlemek için tavsiyeler

0
Saç
Saç

Özellikle mevsim geçişlerinde daha da büyük bir sorun haline gelen saç dökülmesi problemi kadınları da, erkekleri de kaygılandıran bir durumdur. Saçların dökülmesine yol açan hormonal, metabolik ve besinlerden kaynaklanan etkiler söz konusudur ve bunlar ortadan kaldırılmadıkça saç dökülmesinden tamamen kurtulmak mümkün değildir. Günde ortalama 100 kadar saçın dökülmesi, dökülen saçların yerine yenileri çıkacağından dolayı, saçı seyreltmez.

Düzensiz beslenme alışkanlığı saç sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkiler yaratabilir. Saç dökülmesini önlemek için protein, B 12 vitaminleri, folik asit, çinko ve bakır içeren bir beslenme şekline özen göstermek gerekir. Sigara kullanımı saçlarda yağlanmaya ve saç kırılması sorunlarına yol açabilir, bu yüzden alkol ve sigara tüketmemek de sağlıklı saçlar için önemlidir. Saç dökülmesinden yakınanların sorunun sebebini öğrenmek için bir cilt hekimi ile görüşmeleri yerinde olur. Saçların yıpranmaması için onları güneş altında savunmasız bırakmamak ve banyodan sonra saçların ıslaklığını yumuşak havlu darbeleriyle gidermek gerekir. Saçların kendiliğinden kuruması aslında en doğrusudur; ısıyla kurutmanın gerektiği hallerde ise yüksek sıcaklık uygulamaktan kaçınmak gerekir. Saçları çok sık yıkamak saç derisinin yağ dengesini bozarak daha fazla yağlanmasına yol açar; 2-3 günde bir ph değeri 5.5 olan bir şampuanla yıkamak yeterlidir.

Saç dökülmesini önlemek için stresten olabildiğince uzak durmak ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmekten kaçınmak gerekir. Jöle kullanımı saçın nefes almasını önleyerek saç kaybına yol açabilir, saçlara jöle sürülse bile aynı gün yıkanmaları tavsiye edilir. Saçın yapısına uygun ve saç dökülmesine yönelik saç bakım kürleri ile bakım yapmak da faydalı olacaktır. C ve E vitaminleri saçların sağlığı ve bakımı açısından önemlidir; A vitamini ise, fazlaca alınması halinde saç dökülmesine yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.