Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri

0

saç çoğaltmak içinErkeklerde daha çok gündeme geliyor olsa da saç dökülmesi kadınlarda da görülen ve olağan kabul edilen bir olgu ve durumdur. Birbirinden farklı çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen saç dökülmesi probleminin en çok karşılaşılan nedenlerini açıklayan Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Bilgehan Yılmaz, bu nedenleri doğru tespit ederek önlem alınması gerektiğini söylüyor. Uzmanlara göre saç dökülmesi sorununa en sık sebep olan etmenler şöyle:

Demir eksikliği ve bu nedenle ya da başka nedenlerle ortaya çıkan kansızlık yani anemi, hipertroid ya da hipotroid gibi tiroid bezi hastalıkları, yumurtalıklara bağlı hormonal sorunlar saç dökülmesi üzerinde etkili olan tıbbi nedenler olarak sayılabilir. Bunların yanında kronik stres ve ailevi yatkınlık da saç dökülmesi sonucunu ortaya çıkaran önemli faktörler olarak sayılabilir.

Tıpkı erkeklerde olduğu gibi kadınlarda genetik geçiş yani kalıtım etkili bir faktördür ancak erkeklerde görülen yoğunlukta ortaya çıkmaz. Kalıtsal nedenler ile meydana gelen ve ‘kadında erkek tipi saç dökülmesi’ adı verilen tabloda, zamana bağlı olarak saçlar incelir ve alna yakın tepe bölgede seyrelme meydana gelir. Eğer bu durum çok ilerler ise o zaman erkeklerdeki gibi bir kellik durumu ile karşılaşılabilir.
Hergün belli bir miktarda saç kaybettiğimiz bir gerçektir. Çünkü doğal yaşam süresini tamamlamış olan saçların dökülmesi ve bunların yerine yenilerinin gelmesi gerekir. Birbirinden farklı rakamlar telaffuz edilse de günlük olarak ortalama 100 adet saç telinin kaybı normal kabul edilmelidir.

Saça yapılan işlemler, özellikle de fön, perma ve boya işlemleri saçların kopmasına, kırılmasına ve zaman içinde mat, cansız ve kuru görünmesine neden olabilir. Ancak buna rağmen saç diplerinde bir zarar oluşmaz. Bu nedenle saç bakımı için kullanılan ürünler konusunda hassas olmakta ve kaliteli ürünleri tercih etmekte fayda vardır.

Genel vücut sağlığı, mental sağlık ve ruh sağlığı da saçların sağlıklı olması için gerekli olan şartların başında gelir. Vücudun fiziksel, mental ve ruhsal olarak sağlıklı ve güçlü olması saçların da sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Tüm olumlu yönlere ve tedbirlere rağmen, genetik aktarımlar nedeni ile saç dökülmesi sorunu yaşanıyor ise bu durumda yapılacak en iyi şey bir dermatoloğa muayene olmaktır.

Genel vücut sağlığı üzerindeki etkisi yadsınamaz olan beslenmenin saç üzerinde de ciddi bir etkisi bulunmaktadır. Dengeli beslenmek bu noktada önemlidir. Kilo vermek amacı ile yapılan diyetler, zaman zaman saçlara zarar verebilmektedir. Hatta öyle ki kimi kadınlarda saç dökülmesi sorunu yaşanmasının en büyük nedeni yağsız ve düşük kalorili yani dengesiz beslenmedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.