Saç için beslenme önerileri

0
uzun saçlar
Saç için beslenme önerileri

Yediğimiz şeyler derimizden saçlarımıza kadar vücudumuzu etkiler. Bir klişe olsa da “ne yersen o’sundur.’’cümlesi yeterince açıklayıcıdır. Hepimiz güzel bir gülümsemenin, sağlıklı saçların, yumuşak ve pürüzsüz tenin sağlıklı bir yaşamın simgeleri olduğunu biliyoruz. Bu yüzden de cilt bakımı ve saç bakımına çokça paralar harcıyoruz. Sıklıkla reklam panolarında rastladığım bu sağlıklı yaşam karelerinin temeli ise kişinin beslenme alışkanlığıdır. Siz de bu reklam panolarında gördüğümüz sağlıklı insanlardan biri olabilirsiniz. Kökten uca sağlıklı ve güzel görünümlü saçlara sahip olabilirsiniz. Sağlıklı saçlara kavuşabilmeniz içinse dengeli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmanız önemlidir. Bazı ipuçları yardımıyla dengeli ve sağlıklı beslenerek her yaşta sağlıklı, ışıldayan ve gür saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç için beslenme kaynakları

– Yağsız proteinler
– Çeşitli meyve ve sebzeler
– Sağlıklı yağlar

Saç için beslenme adımları

1- Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için protein tüketin. Tükettiğiniz sağlıklı proteinlerin miktarını arttırın. Cansız ve seyrek saçlara sahip kadınların çoğu günlük alınması gereken protein miktarını (35-50 gram) tüketme konusunda dikkatli davranmamaktadır. Sıklıkla yeterli miktarda protein tüketimi gür ve güçlü saçlara sahip olmamızı sağlar. Dengeli beslenme listenize daha fazla soya, az yağlı süt, fındık, baklagiller, yumurta, balık yağsız et tüketmeyi de ekleyin.

Protein açısından zengin olan ceviz, somon ve keten tohumu aynı zamanda omega3 yağ asitleri açısından da zengindir. Omega3 yağ asitleri saç sağlığımız açısından da önemli bir yere sahiptir. Yumurtalar ise B12 vitaminleri açısından oldukça zengindir. Cansız saçlara sahip kadınların çoğunda B12 vitamini eksikliği görülmektedir.

2- Sağlıklı saçlara sahip olmanızda tüketeceğiniz çeşitli sebze ve meyvelerin de önemi büyüktür. Antioksidan içerikli besin tüketiminizi arttırın. Antioksidanlar saçlarınızın sağlıklı ve güçlü kalmalarını sağlar. Aynı zamanda antioksidan tüketiminiz yaşa bağlı hormonal değişimleriniz sürecinde de saçlarınıza iyi gelecektir. Araştırmaların da gösterdiği üzere fitokimyasallar parlak renkli meyvelerde ve sebzelerde bolca bulunur. Bu meyve ve sebzeleri tüketmeniz sağlıklı ve muazzam görünümlü saçlara sahip olmanız açısından size yardımcı olacaktır. Günlük beslenmenizde kırmızı, yeşil, mor ve turuncu renkli meyve sebzelerden en az birini tercih etmeye çalışın.

Kırmızı renkli olanlardan çilek, kiraz, vişne, biber, karpuz, domates ve narı tercih edin.

Turuncu renkli meyve ve sebzelerden mango, kayısı, şeftali, portakal, kavun, havuç, tatlı patates, balkabağı, sarı ve turuncu biberleri tüketmeyi tercih edin.

Yeşil renkli meyve ve sebzelerden ise kuşkonmaz, ıspanak, brokoli, lahana, yeşil fasulye, üzüm ve kiviyi tercih edin.

Mor renkli meyve ve sebzelerden de böğürtlen, yaban mersini, üzüm, erik, kuru erik ve kuru üzümü tercih edebilirsiniz.

3- Sağlıklı saçlar için önemli olan bir beslenme ipucu ise sağlıklı yağ tüketimidir. Doymamış yağ (tekli doymamış, çoklu doymamış ve Omega-3 yağ asitleri) tüketiminizi arttırın.

Doymamış yağ tüketiminizi arttırmanız güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmanızın yanında saçlarınızın uzamaları açısından da size yardımcı olur. Diğer yağlardansa doymamış yağları tüketerek saçlarınızın canlanmasını ve parlak bir görünüme kavuşmalarını sağlayacaksınız.

Doymamış yağ açısından zengin olan besinlerden avokado, fındık ve tohumlar, yağlı, soğuk su balıkları (ton balığı, uskumru ve somon), keten tohumu ve ceviz tüketimini arttırın. Çünkü doymamış yağlar saçlarınızın sağlığı konusunda önemli bir role sahiptir.

Tavsiyeler

– Bol bol su için!
– Düzenli olarak multi-vitamin kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.