Saç için havuç maskesi tarifi

0
Uzun saç
Saç için havuç maskesi

Saç kadın erkek herkes için önemli bir aksesuar. Evet, aksesuar diyorum çünkü kozmetik güzellik ancak saç bakımı, saça verilen şekil ile tamamlanabiliyor. Bunun için de saçın sağlıklı olmasına kesinlikle şart. Sağlıklı saç için havuç maskesi tarifi birçok kişi tarafından denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmış bir tariftir. Bu nedenle siz de her önünüze gelen tarif yerine saç için havuç maskesi tarifini denemelisiniz.

Havucun içinde bir çok vitamin bulunmaktadır. Ayrıca folik asit, magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor gibi mineraller bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller sayesinde havuç, saçlarınız için bir sağlık deposu halindedir. Hatta maske yerine yemek bile saçlarınız için oldukça faydalıdır.

Saç için havuç maskesi tarifi

Malzemeler

  • 1 adet yumurtanın sarısı
  • Dış yüzeyi tıraşlanmamış 2 adet havuç
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı tatlı badem yağı
  • 5 çay bardağı içme suyu

Uygulanışı

1

Öncelikle 5 çay bardağı içme suyunu kaynatarak işe başlayın. Su kaynarken havuçları tıraşlamadan yani soymadan rendeleyin ve su kaynayınca içerine ilave edin.

2

Su ve havucu yaklaşık olarak 15 dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. 15 dakika sonra ateşten alın ve demlenmeye bırakın.

3

Demlenen havuçlu su ılıyınca süzün ve havuç posasını ayırın. Kalan havuçlu su ile maske hazırlayacağız.

4

Havuçlu suyun içine zeytinyağı, badem yağı ve yumurtanın sarısını ekleyip iyice karıştırın. Homojen bir şekilde karıştırdıktan sonra saçınıza uygulamanız için hazır hale geldi.

5

Hazırladığınız bu maskeyi saçlarınıza uygularken spreyli boş bir şişeden yardım alabilirsiniz. Eğer spreyli şişe kullanırsanız sürekli çalkalayarak saçlarınıza uygulayın. Sprey kullanmazsanız saçlarınızı küçük tutamlara ayıp evde saç boyar gibi maskeyi saçlarınıza yedirin. En sonunda da parmak uçlarınızla saç diplerinize hafifçe masaj yaparak kan akışını sağlayın.

6

Saç diplerinize masaj yaptıktan sonra nemli bir havlu ile ya da streç film ile saçlarınızı sarıp hava almasını engelleyin. İlk uygulamada saçlarınızda 1 saatten fazla bekletmemeye özen gösterin. Saç diplerinin alışkın olmadığı bir uygulama olduğu için zarar verme ihtimalini en aza indirin.

7

Eğer ilk uygulamadan sonra herhangi bir rahatsızlık hissetmediyseniz ve memnun kaldıysanız 2,5 – 3 saate kadar bekletebilirsiniz. Ancak maskeyi her uygulayışınızda arada en az 3 gün bırakmaya çalışın. 3 günden kısa sürelerde yapmayın.

8

Bu maskeyi uzun süre kullanmaktan kaçınmalısınız. Uygulamalarınızı dönemlere ayırın. Mesela 2 ay boyunca uyguladıktan sonra saç diplerinizi dinlendirmek için en az 20 gün ara verin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.