Saç tipi nasıl anlaşılır?

1
Saçlar
Saç tipi nasıl anlaşılır

Saç bakım ürünleri genellikle saç tiplerine göre üretiliyor. Ama peki saç tipi nasıl anlaşılır? Herhangi bir saç bakım ürünü kullanmadan önce saç tipinizi doğru bir şekilde bilmelisiniz ki doğru ürünü kullanabilesiniz. Bu nedenle saç tipini bilmek önemlidir.

Saç tipinizi belirlemekte zorlanıyorsanız ve saç tipi nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız işte size yöntemi:

1

Öncelikle her zaman yaptığınız gibi bir duş alın. Acele etmenize gerek yok, keyfinize bakın.

2

Sonrasında havlu ile saçınızı kurulayın. Saçınızdaki suyun büyük kısmını alın ancak saçınız bir miktar nemli kalsın.

3

Daha sonra saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutun. Bu sefer saçlarınızın tamamen kuru olduğuna emin olun.

4

Şimdi, tamamen kuruduktan sonra saçınıza bakın. Kabarık mı? Dümdüz mü? Yoksa dalgalı mı? Veya kıvırcık ve kabarık mı? Bu özelliklerine göre saçınızın tipini belirleyeceksiniz.

5

Eğer saçınız kabarıksa kalın telli olduğunu gösterir. Saçınız düz ve dalgasız ise saç telleriniz incedir. Dalgalı saçlar ise orta kalınlıktadır. Saçlarınız hem kıvırcık hem de kabarıksa çok kalın saç telleriniz var demektir.

6

Şimdi saçınız konusunda yeni bir seçim yapabilirsiniz. Kalın saçlarınız var ama ince olsun mu istiyorsunuz? Düz değil de dalgalı mı olsun? Veya kıvırcık saçlarınızdan sıkıldınız ve dümdüz fönlü saçlar istiyorsunuz. Çoğu kuaför size saç tipinize göre seçenekler sunacaktır. Bu seçeneklerden birini değerlendirebilirsiniz.

7

Örneğin, eğer saçlarınızın kalın görünmesini istiyorsanız kat kat kestirerek anında bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ya da saçlarınız çok kalın ve incelmesini istiyorsunuz. Bu da kolay, kuaförünüz saçlarınızı inceltebilir. Saçlarınızı düzleştirmek istiyorsanız, dalgalı veya kıvırcık olsun istiyorsanız yine kuaförünüz bunu size sağlayabilir.

Saçlarınızın tipini öğrendikten sonra şampuan ve saç bakım ürünlerinizi bu tipe göre seçmelisiniz. Bu sayede saçlarınız daha sağlıklı olacakır. Saçlarınızı yıkarken çok sıcak ve soğuk sudan kaçınmalı, ılık su tercih etmelisiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.