Saç tipleri belirleme ve saç tipine özel bakım

0
Retro saçlar
Saç tipleri belirleme

Saçlar açısından en önemli ve temel şey bakımdır. Bu nedenle ilk olarak kişinin saç tipini bilmesi ve buna göre bakım uygulaması gerekir. Bu yazımızda size saç tipleri ve hangi saç tipine nasıl bakım yapılması gerektiğini anlatacağız.

  • Normal Saç Tipi: Bu tip saçlar kalın tellidir ve kişi saçlarını yoğun bir şekilde hissedebilir. Normal saç tipine sahip kişilerde saç yeni yıkandığında oldukça parlak bir görünümdedir.  Size önerimiz saçınıza mutlaka krem kullanmanız olacaktır.
  • Kuru Saç Tipi: Bu tipi saçlar ise genetik ya da fazla güneşe ve ısıya maruz kalmaktan oluşmaktadır.  Klorlu su saçlarınızın kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Bu saç tipleri için önerimiz ise saç kremini saçların uçlarına doğru uygulanması olacaktır.
  • Yağlı Saç Tipi: Bu tip saçlarda saç gövdesi harap olmuş ve saç deriye yapışıp kalmış bir görünümdedir. Yağlı saç her gün yıkanması ve her gün bakım yapılması gereken bir saç tipidir. Belki de en çok uğraşılan ve en istenmeyen saç tipi budur. Sizlere önerimiz yağlı saçlar için üretilmiş şampuanlar ve kremler kullanmanız olacaktır. Ayrıca yağlı saçlar için talk pudrası en iyi çözüm olacaktır.
  • İnce Saç Tipi: İnce saç genellikle hacmini kaybetmiş ve saçın oldukça az göründüğü tiplerdir. Saç telleri azdır ve genellikle bu saç tipleri yağlı saç tiplerine benzer. Önerimiz ise aşırı kırılgan olan ve hacmi kuvvetsiz olan bu saç tipine çok fazla kimyasal işlemlerin uygulanmasından sakınmanız olacaktır. Aksi takdirde saçlarınızın daha çok kırılmasına ve yıpranmasına yol açabilirsiniz.
  • Kepekli Saç Tipi: Saç kepeklenmesi keratin oluşumundan kaynaklanan bir nedendir. Kafa hücrelerinin yaşlanması ile birlikte saç derisinde pullanmalar oluşmaktadır. Bu da kepekli saç tipinin oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu saç tipleri için önerimiz kepeğe karşı etkili şampuan kullanımıdır.
  • Düz Saç Tipi: Düz saç tipi aslında pek de rahatsız edici değildir. Saçlarınıza ufak bukleler katarak istediğiniz hacmi yakalayabilirsiniz. Ayrıca saçlarınıza zeytinyağı ile bakım uygulayarak daha da güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Yıpranmış Saç Tipi: Kadınların çok severek yaptırdıkları bazı kimyasal işlemler saçların yıpranmasına yol açar. Perma, boya, röfle gibi kimyasal içerikli işlemlerden dolayı oluşan yıpranmış saçlara çözüm saçlarınızı bir süreliğine dinlenmeye bırakmanız ve aşırı kimyasaldan uzak tutmanız olacaktır.

Not: Saç tipiniz ne olursa olsun önereceğimiz şeyler saçlarınızı ılık su ile yıkamanız ve saç tipinize uygun bir şampuan seçimi yapmanızdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.