Saç uzaması için faydalı doğal yağlar

0
Yağ
Doğal yağlar

Hepimiz parlak ve gösterişli saçlar isteriz ve bu yüzden sihirli formüllerden oluşan ürünler ararız. Fakat birçok ürün içerisinde temel yağlar ile birlikte amonyum klorir gibi sert kimyasal maddeler barındırır. Diğer yandan, saçlarımızın parlak ve sağlıklı gözükmesine ve aynı zamanda saçlarınızın gelişmesine yardımcı olan doğal yağlar da vardır.

Biberiye Yağı

Bugünler de biberiye yağı birçok şampuan ve saç kreminin yapımında kullanılıyor. Bazı kaynaklara göre, bu bitkinin içerdiği maddeler saç tellerinin ve saç kökünün güçlenmesini sağlıyorlar. Biberiye yağı, lavanta ve fesleğen gibi diğer doğal saç yağları ile karıştırılır, bu uçucu yağ saçınızın parlaklığını artırır ve saçınıza çok hoş bir koku vermesinin yanı sıra saçınızı büyümeye teşvik eder.

Çayın içinde kullanıldığında ise biberiye yağı saç dökülmesini azaltır ve saçların ağarlaşmasını geciktirir. Biberiye yağı aynı zamanda kaçınan ve pul pul olan deriyi besler ve iyileştirir. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa biberiye yağını kullanırken dikkat etmeniz gerekmektedir çünkü kan basıncınızın yükselmesinde büyük rol oynar. Hamile bayanlar herhangi bir temel yağı kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Bu temel yağlar tek başlarına kullanıldıklarında kaşıntı yapabilir ve deri dökülmesine neden olabilirler, bu yüzden saçlar için kullanılacak olan bu yağlar en iyi sonucu alabilmeniz için zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ içermelidirler.

Biberiye yağının saçlar için yararlı bir temel yağ olduğu iddiaları sadece bir konuşmadan ibaret değildir. 1999 yılında bir İskoç, alopesi areata(saçkıran) hastalığına mustarip olan kişileri temel yağlarla tedavi etmiştir.

Saç Gelişiminde Etkili Diğer Temel Yağlar

Bugünlerde temel yağlar cilt ve saç ürünlerinde çok yaygın olarak kullanılıyor ancak bir kaç yağ sadece saç gelişimine yardımcı oluyor. Doğal saç yağları için, dulavratotu yağı, jojoba yağı ve adaçayı yağı dikkatinizi çekebilir.

Jojoba yağı kurumuş veya hasar almış saçlar için çok yararlıdır ve kırık saçlar üzerinde büyük bir düzenleyici etkisi vardır. Jojoba yağını saçınıza uyguladıktan sonra saçınızı yıkayınız ve havluyla kurutunuz. En az 20 ila 30 dakika arasında saçınıza dokunmayınız, ardından durulayınız.

Dulavratotu yağı saç derisi için birebir bir temel yağdır. Bu yağ saç derisi kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin büyümesini, bölünmesini hızlandırır ve artırır.

Adaçayı biberiye yağı ile kullanıldığında saç gelişim hızını iki kat artırır. Birçok yağ kendi birlikte karıştırılır ve temel yağların etkisini saç üzerindeki etkisini artırır.

Kendi Formülünüzü Oluşturun

Bazı kaynaklara göre saçlar için gereken temel yağlar dörde ayrılır. Bunlar: bağışıklık artırıcı, uyarıcı, dengeleyici, geliştiricilerdir. Kendi temel yağ formülünüzü oluştururken, saçınızın gelişimi için yardımcı olabilecek olan çeşitli özelliklerdeki temel yağları seçiniz ve birkaç damla zeytinyağı gibi taşıyıcı olan yağlar veya bitkisel yağlardan ekleyiniz. Temel yağlar çoğunlukla sertlerdir ve bu taşıyıcı yağlar yumuşamalarını sağlar.

Biberiye yağı ve adaçayı saçınızın hızlı uzamasında ve gelişmesine yardımcı olan temel yağlardır. Hamile bayanlar adaçayı yağı kullanmamalıdırlar ama adaçayı yerine lavanta yağı kullanabilirler. Lavanta yağı dengeleyici bir yağdır ve diğer temel yağların saçı geliştirmesine yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.