Saç uzamasını destekleyecek ipuçları

0
Uzun saç
Saç uzaması

Saçlar her ay yaklaşık bir buçuk santim büyür. Birçok şeyin yan etkileri, beslenme alışkanlıkları ve hatta yapılan egzersiz bile saçların uzamasını etkileyebilir. Bazı insanlar herhangi bir çaba ortaya koymadan kayda değer bir saç uzamasına sahip olurken; diğer zamanlarda, saçlarının uzamaları açıklanamaz biçimde yavaşlayabilir. Mayo Clinic’e göre saçların bazı zamanlarda yoğun bir hızla uzayıp bazı zamanlarda ise saç uzamasının azalması normal bir durumdur. Saçlarınızın yavaş uzama süreçlerinde birkaç bakım ipuçlarıyla saçlarınızı şımartıp saç bakım rejiminizi hızlandırmayı deneyin.

Ne Yersen, O’sundur

Günlük beslenmelerinizde saç köklerinizi besleyen besinler tüketin. Dawn Jackson Blatner, RD, “Eğer sağlıklı bir beslenme alışkanlığınız varsa, vücudunuzdaki tüm hücreler güçlü ve sağlıklı olarak gelişeceklerdir.” diyor. Yumurta gibi, biyotin ve protein açısından zengin gıdalar tüketmeye çalışın. Protein eksikliği saçlarınızda güçsüzleşmeye ve çabuk kırılmalara sebep olacaktır. Brokoli ve ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler vücudunuzun sebum üretmesine yardımcı olup doğal saç nemlendiricisi görevi gören besinlerdir.

Büyük Beslenme Değişikliklerinde Bulunmaktan Kaçının

Eğer sağlık nedenlerinden dolayı kilo vermeniz gerekiyorsa, daha küçük porsiyonlar halinde dengeli yemekler yemeye çalışın. Dermatolog Paradi Mirmirani’ye göre, “Hızlı sonuç verdiren diyetler saç döngüsünü etkileyebilir. Kısa bir zamanda önemli miktarda kilo kaybetmek normal saç ritmini engelleyebilir.’’Beslenme düzeninize eksikliklerinizi gidermek için birkaç takviyede bulunun. Eğer uzun süreli bir diyet yapacaksanız saçlarınızı korumanız gerekecektir.

Saçlarınızın Doğal Nemini Koruyun

Her şey saçınızın şuan ki ve yarınki nem durumunu değiştirebilir. Bu yüzden ayda bir kere de olsa saç diplerinizi nemlendirmelisiniz. Bu sayede saçlarınızın hızlı uzamalarına da yardımcı olacaksınız.

Saç Derisi Masajı

Düzenli olarak saç derinize masaj yapın veya yaptırın. Saçlarınızı şampuanlarken ya da rahatlamaya ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda parmak uçlarınız ile saç derinizin her tarafına masaj yapın. Ünlü stilist Philip B. der ki ‘’ saç derinizin altındaki kan dolaşımını uyarmanız akışı hızlandıracak ve böylece saç diplerinizi daha hızlı besleyeceklerdir.’’

Saçlarınızı Başınıza Taktıklarınız İle Koruyun

Saçlarınızı güneşten  veya çevreden korumanızın yanında saç uzamanızı da hızlandırabilmek için saçlarınızı koruyacak şeyler kullanın. Yazın kuraklığı ve keskin geçen kış şartları saçlarınızı yıpratır. Saçlarınızı çevreleyecek şeyler kullanmaya çalışın. Şal, atkı, fular vb şeyler yardımı ile saçlarınızı rüzgardan koruyabilirsiniz. Ancak keskin güneş ışınlarından korunmak için şapka kullanmanızı öneririz. Yüzerken de şapka veya bone kullanarak saçlarınızı hem klordan hem de güneşin zararlarından bir nebze de olsa koruyabilirsiniz.

Saç Köklerinizin Sağlığı

Her bir saç teliniz saç görünümünüzün bütününü etkiler. Saçlarınızın uzamasında etkilendiği en önemli nokta kökleridir. KİDSHEALTH(Çocuksağlığı) şöyle uyarmaktadır ‘’saçlarınıza taktığınız şeyler saçlarınızı çekiyor veya geriyorsa bu alopesi denen kafa derisi üzerinde gerilmeye sebep olabilir.’’Alopesi de saç köklerinizi yıpratarak zarar görmelerine neden olur.

Saç Uzatıcı Ürünler

Piyasada saç uzamalarını arttırmak amacı ile satılan gerek kimyasal gerek bitkisel içerikli birçok ürün bulunmaktadır. KidsHealth’ın söylediklerine göre ,’’Minoksidil gibi ürünler saç uzamalarını arttırır ve kortikosteroidler de alopesi sahibi insanların saç uzamalarını etkileyicidir.’’Minoksidil direkt olarak saç derinize etki eder. Bunu ABD’de reçetesiz olarak almanız mümkündür. Ciddi saç sorunlarınıza kendi kendine teşhis koymayın; Eğer hızlı veya aşırı saç kaybı yaşarsanız bir doktora danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.