Saç uzatıcı doğal çözümler

0
Saç uzaması
Saç uzaması

Saç uzaması yılda yaklaşık altı inç’lik bir oranda meydana gelir ve günde yaklaşık 100 saç teli kopmaktadır. Saçlarınızın uzaması veya dökülmesi genetiğe, beslenmeye ve yaşa bağlıdır. Saç bakımı da bu yüzden kritik bir konudur. Eğer saç bakımınız saçlarınıza uygun değilse saçlarınızda ayda 0,5 inçlik büyüme görmezsiniz. Nedeni ise saç kırılmalarından dolayı yavaş büyüme olarak yorumlansa da bu durum tedavi edilemez değildir.

Isıya Maruz Kalma Sınırı

Saç düzleştiricisi ve saç maşası gibi saç şekillendirme ekipmanı kullanırken düşük bir ayarda kullandığınızdan emin olun. Dr Damian’ın bir makalesine göre bu tarz ısı kullanımını tamamen sonlandırmak gerekir. İlla kullanıma gerek duyulursa saç düzleştiricisi veya maşa gibi aletler haricinde saç kurutma makineleri kullanılabilir. Veya böyle durumlarda saçlarınıza ısı yayan aletleri uygulamadan önce biraz zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı sürün.

Koruyucu Saç Stilleri

Örgü, atkuyruğu ve topuz gibi doğal yollardan saçlarınızı korumanızı sağlayacak saç stilleri bulunmaktadır. Hala saç bakım rejiminizi takip etmeniz gerekir, ancak saçlarınız korunacaktır ve kırılma tehlikesi büyük ölçüde azalacaktır. Mesela saçlarınızı geriden atkuyruğu biçiminde topladıktan sonra toplanan saçlarınızı saç lastiğiniz etrafında döndürerek topuz elde edebilirsiniz.

Saç Uçlarını Korumak

Kırılma genellikle saç telinin zayıf kısmında oluşur, bunların çoğu saçların uç kısımlarıdır, yani saçların en eski kısımları. Bunun için kullanabileceğiniz saç nemlendiricisi ise kakao yağıdır. Ellerinize az miktarda alıp saçlarınıza sürün.

Daha Fazla Su İçin

Su içmek saçlarınıza yarar sağlayacak en doğal yoldur. Vücudunuzun sağlığını ve refahını artıran her şey saçınızın sağlık ve refahı artırır. Normalde her gün 8 bardak su içmeniz gerekirken eğer saçlarınızla problemler yaşıyorsanız bu sayıyı arttırmanız gerekir.

Doğallık

Saçlarınıza bakım yaparken kimyasal içerikli ürünler kullanmaktansa doğal yöntemler kullanmayı tercih edin. Kimyasal içerikli ürünleri kullanmayı bıraktığınızda saçlarınızdaki farklar gözle görülür biçimde olacaktır. Eğer doğal yolları tercih etme konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz bu konu hakkında bilgi sahibi bir güzellik uzmanından bilgi alabilirsiniz.

Saç Uzamasını Destekleyecek İpuçları

Saçlar her ay yaklaşık bir buçuk santim büyür. Birçok şeyin yan etkileri, beslenme alışkanlıkları ve hatta yapılan egzersiz bile saçların uzamasını etkileyebilir. Bazı insanlar herhangi bir çaba ortaya koymadan kayda değer bir saç uzamasına sahip olurken; diğer zamanlarda, saçlarının uzamaları açıklanamaz biçimde yavaşlayabilir. Mayo Clinic’e göre saçların bazı zamanlarda yoğun bir hızla uzayıp bazı zamanlarda ise uzamanın azalması normal bir durumdur. Saçlarınızın yavaş uzama süreçlerinde birkaç bakım ipuçlarıyla saçlarınızı şımartıp saç bakım rejiminizi hızlandırmayı deneyin.

Ne Yersen, O’sundur

Günlük beslenmelerinizde saç köklerinizi besleyen besinler tüketin. Dawn Jackson Blatner, RD, “Eğer sağlıklı bir beslenme alışkanlığınız varsa, vücudunuzdaki tüm hücreler güçlü ve sağlıklı olarak gelişeceklerdir.” diyor. Yumurta gibi, biyotin ve protein açısından zengin gıdalar tüketmeye çalışın. Protein eksikliği saçlarınızda güçsüzleşmeye ve çabuk kırılmalara sebep olacaktır. Brokoli ve ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler vücudunuzun sebum üretmesine yardımcı olup doğal saç nemlendiricisi görevi gören besinlerdir.

Büyük Beslenme Değişikliklerinde Bulunmaktan Kaçının

Eğer sağlık nedenlerinden dolayı kilo vermeniz gerekiyorsa, daha küçük porsiyonlar halinde dengeli yemekler yemeye çalışın. Dermatolog Paradi Mirmirani’ye göre, “Hızlı sonuç verdiren diyetler saç döngüsünü etkileyebilir. Kısa bir zamanda önemli miktarda kilo kaybetmek normal saç ritmini engelleyebilir.” Beslenme düzeninize eksikliklerinizi gidermek için birkaç takviyede bulunun. Eğer uzun süreli bir diyet yapacaksanız saçlarınızı korumanız gerekecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.