Saç uzatmada yardımcı olacak vitaminler

0
Vitamin
Vitamin

Saçlarınızı kaybetmeseniz bile onların düzgünce uzamasını istersiniz. Saçlarınızın uzaması ve gelişmesi için birçok vitaminin yardımı vardır.

Saç kaybı ise birçok faktörden meydana gelir, bunlar: Düzgün beslenme eksikliği, stres, hastalık ve birçok vitamin ve mineral eksikliği. Vitamin ve mineralden başka marketlerdeki birçok saç ürünleri saç gelişimini arttırır ve bunun yanı sıra da saçlarınızı kalınlaştırır. Uygun sağlık ve saç uzaması için saçınızın en iyi seçeneği günlük vitamin takviyesidir.

Vitamin Takviyeleri

Birçok vitaminin doğal besinlerden alınması tavsiye edilmesine rağmen birçok insan bunu uygulamamaktadır. B ve C vitaminleri, lizin ve demir sağlıklı bir saç uzaması için idealdir. Özellikle C vitamini çok yararlıdır çünkü saçtaki kırılmayı ve kırılganlığı engeller. B vitamini ise vücutta protein yapımında yardımcı olur ve bu saç sağlığı, tırnaklar ve deri için çok yararlıdır. Ayrıca saçlardaki parlaklığı arttırmakta ve saç kökünün kalınlaşmasında etkilidir. Nikotinik asit ve E vitamini sac kaybını engellemesinden beri kadınların saç sağlığı için faydalı hale gelmişlerdir. Mineraller de örneğin: çinko, demir ve magnezyum da saç dökülmesini ve incelmesini engellemektedir.

Günlük Dozaj

Kadınlar için günlük tavsiye edilen miktar C vitamini için 75-2000 miligram, demir için 18 miligram ve buna ek olarak 15-1000 miligram E vitamini ve 310 miligram magnezyumdur. Ayrıca nikotinik asit de önemlidir ve 14-35 miligram günlük tavsiye edilen miktardır. Günlük tavsiye edilen B vitamini miktarı ise yaklaşık olarak 1.1 miligramdır. Sonuncu ama bir o kadarda önemli olan ise 12 miligram lizin ve 8 miligram çinko günlük önerilen alım miktarıdır.

Yemeklerde Bulunan Mineraller

Saçların uzaması için en iyi vitaminler taze ve doğal besinlerde bulunur. Besinler önemli vitamin ve mineral içermelerine göre sıralanmıştır ve bu yapıcı maddeler sac kaybını engellemek için, kalın ve parlak saçlar için ve sac uzaması için çok önemlidir. C vitamini kavun, küçük ve yumuşak meyvelerin çoğunda, asitli meyvelerde (limon ve portakal gibi), patates, kabak, brokoli, lahana ve ıspanakta bulunur. E vitamini ise ayçiçeği tohumunda, avokadoda, doyamamış yağlar örneğin mısır yağı, buğday tohumu ve balık bol miktarda bulunur. B1 vitamini ise karpuz, ıspanak, domates ve soya sütünde vardır. Demir ise bütün balık çeşitlerinde, enginar, brokoli ve ıspanakta bulunur. Magnezyum ise enginar, brokoli, ıspanak, balık, fasulye ve fındıkta bulunur. Tavuk, mushroom ve balık ise nikotinik asit içermektedir. Baklagiller, peynir, balık, kırmızı et, soya fasulyesi ve yumurta yaygın bir şekilde lizin bulundurur. Koyu yeşil lifli sebzeler, yoğurt, peynir, mercimek ve yağsız proteinlerde ise çinko bulunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.