Saçı güçlendiren şeyler çok uzağınızda değil

0
Kızıl saç
Güçlü saçlar

Hoş görünmek için pürüzsüz ve parlak saçlara sahip olmak nefis şeydir. Genetik olabilmesine rağmen harika saçlar doğal olarak herkese nasip olmuyor. Bazılarında erken yaşlarda saçlarında incelme ya da kırılma görülebilir. Sağlıklı saç, sağlıklı bir bünyenin yansımasıdır. İyi yaşam sitili seçimi ve alışkanlıklar saçı güçlendirir ve onu sağlıklı yapar.

Sağlıklı Beslenme Biçimi

Sağlıklı bir gıda güçlü ve sağlıklı saçların oluşumuna yardımcı olur. Yağlı ve besin değeri olmayan abur cuburlardan uzak durunuz. Mineral ve vitamin bakımından zengin, yağsız protein, sebze ve meyvelerden vazgeçmeyin. Eğer ki günlük olarak yeteri kadar beslendiğinizi hissetmiyorsanız beslenme tarzınıza A,B ve C vitaminleri içeren çok vitaminli haplar ilave edin. Ayrıca yiyeceklerinizde bol miktarda saça oksijen veren demir, saçınızın rengini doğal olarak güzel görünmesini sağlayan bakır, saç proteini oluşturan ve saç dökülmesini önleyen çinko olduğundan emin olunuz.

Su

Yeteri kadar su içmemek saçı kuru ve kırılgan bırakırken bol miktarda su içmek saçı sular ve de onu güçlendirir. Ayrıca yeteri kadar su içmemek saçı kırılmaya daha yatkın bırakır. Ve sonra onu zayıf ve sağlıksız görünmesine ve hissedilmesine yol açar. Mayo Clinic yetişkin bir bireye sağlıklı sulu bedenini devam ettirmesi için günlük iki litre civarında ve ya sekiz bardaktan fazla içmesini tavsiye etmektedir.

Sağlıklı Alışkanlıklar

Sağlıklı alışkanlık sağlıklı saçlar anlamına gelmektedir. Sigara içmekten ve haddinden fazla alkol almaktan uzak durun. Bunların ikisi de saçı zayıflatır. Ayrıca saçın kuru ve kırılgan olmasına, kırılmaya eğilimli olmasına sebep olmaktadır.

Düzenli Saç Bakımı

Düzenli saç bakımı saçı sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayacaktır. Saçınızı en azından iki günde bir şampuanlayınız ve bir şekle sokunuz. Yağlanma saçınızı dökebileceği için saçınızda yağlanmanın artmasına müsaade etmeyin. Hasarlı saçları onaran ve onu güçlendiren protein bakımından zengin ürünleri bulmaya çalışın. Ayrıca saçınızı şekillendirirken fazla ısıdan uzak tutun. Mümkün oldukça saçınızı açık havada kurumaya bırakın. Eğer saçınızı ütülemek ya da saç maşasıyla bukle yapmak zorundaysanız, saçınızı şekillendirmeden önce kullandığınız ürünün saçınızı özellikle ısıtmak üzere tasarlandığından emin olunuz.

Stresi Azaltın

Stres saçınızı küt bir şekilde etki ederek onun zayıf ve kırılgan olmasına neden olur. Stresin ortadan kaldırılması muhtemelen seçenek olmadığından elinizden geldiğince onun üstesinden gelmeye çalışın. Kendinizi stresli bir ruh halinde hissediyorsanız, yürüyüşe çıkın ve sakinleşin. Sakinleştirici müzik dinlemeye ya da rahatlatıcı aktiviteler yapmaya çalışın. Bütün gün iş yerinde stresliyseniz eve gidin ve stresi biraz hafifletmek için gevşetici bir duş alın. Bu saçınıza sağlıklı gelişen bir ortam sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.