Saçınız için doğru olan şampuanı nasıl seçersiniz?

0
Sağlıklı saçlar
Şampuan seçimi

Bütün şampuanlar aynı değildir. Saçınız için doğru olan şampuanı nasıl seçersiniz öğrenerek size özel saç tipinize uygun bir şampuan kullanmalısınız. İyi bir şampuan seçmenin ilk adımı saç tipinizi değerlendirmektir. Eğer saçlarınız kıvırcık ya da düzse, yağlı ya da kuruysa, doğal ya da boyalıysa bu şampuan tercihinizi etkileyecektir.

Kıvırcık saçlar için doğru şampuan seçimi

Eğer saçlarınız kıvırcık ve bukle bukle ise nemi buklelerinizde saklayacak ve onları yönetmenize yardımcı olacak bir şampuan seçmelisiniz. Saçınızdaki hasarı tedavi etmenize yardımcı olabilecek yağlar, vitaminler veya başka bileşenler içeren şampuanlar kullanmayı düşünüyor olabilirsiniz. Piyasada kıvırcık saçlarınızı düzeltmenize yardımcı olabilecek birçok şampuan var. Eğer saçlarınız düzse ve saçlarınızın daha hacimli olmasını istiyorsanız bunun için tasarlanan şampuanlar da bulabilirsiniz.

Yağlı saçlar için doğru şampuan seçimi

Eğer saçlarınız yağlıysa derinlemesine temizleyici bir şampuan kullanmak isteyebilirsiniz ya da güçlü bir temizleyici etkisi olmayan bir şampuan kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eğer saçlarınız çok şekillendirildiyse ve yanmış görünüyorsa bir vitamin şampuanı kullanabilir ya da buklelerinizi ısı hasarından korumak için tasarlanmış bir şampuan kullanabilirsiniz. Bazı şampuanların içindeki bileşenler saç kurutma makinanızın veya saç düzleştiricinizin ısısıyla aktifleşebiliyorlar. Bu bileşenler ısıyı kullanarak saçlarınızın daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamaktadırlar.

Boyalı saçlar için doğru şampuan seçimi

Eğer boyalı veya perma yapılmış saçlarınız varsa bu tip saçlar için özel olarak üretilmiş şampuanları seçmelisiniz. Bu tür şampuanların içindeki bileşenler saç boyanızın ya da permanızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur ve bu işlemlerin saçlarınızda yaratacağı hasarı minimuma indirir. Eğer saçlarınızın doğal rengini seviyorsanız piyasada saçlarınızın daha çok parlamasına yardımcı olacak birçok şampuan var. Bazen bu şampuanlar işlerini o kadar iyi yaparak saçlarınızın doğal rengini canlandırıyorlar ki insanlar saçınızın boya olup olmadığını merak ediyorlar.

Kepekli ve kuru saçlar için doğru şampuan seçimi

Eğer kepekli ve kuru bir saç derisine sahipseniz kepeğe karşı etkili bir şampuan ve kepeğe karşı etkili bir saç kremi seçmelisiniz. Bu şampuanların çoğu çinko pirition veya kepeğin artmasına karşı savaşan başka bileşenler içerirler. Kepeğe karşı etkili şampuanlar kullanmak artık eskisi gibi işkence değil. Geçmişte kepeğe karşı etkili şampuanlar ayırt edici bir kokuya sahipti ve sıklıkla sağlıklı saçlara hasar verebiliyordu. Artık güzel kokan ve saçlarınızın parlak ve güzel gözükmesini sağlayan birçok kepeğe karşı etkili şampuan var.

Normal saçlar için doğru şampuan seçimi

Eğer normal saçlara sahipseniz piyasadaki birçok ürün arasından saçınız için uygun olan bir şampuan seçebilmeniz zor olabilir. En iyi seçenekleriniz zararlı temizleyiciler içermeyen hafif bir şampuan veya günlük derin temizleyici bir şampuan seçmektir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.