Saçınıza zarar veren 7 kötü alışkanlık

0
İri dalgalı saçlar
Saçınıza zarar veren 7 kötü alışkanlık

Saçınıza zarar veren alışkanlıklarınız var mı? Saçınıza zarar veren alışkanlıklar, bazen beklemediğiniz şeyler olabilir. Saç bakım rutinimiz, ki biz bunun saçlarımıza yarar sağladığını düşünüyoruz, saçlarımızın sağlıksız olmasının yegane sebebi olabilir. Saçlarınıza zarar veren alışkanlıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu alışkanlıklardan kaçınmak için yazımızın devamını okuyun.

1 – Eski saç bakım aletleri kullanmak

Önceliklerinizde çok üst sıralarda olmayabilir ancak saçlarınız için kullandığınız aletleri en son ne zaman temizlediniz? Saçlarınıza zarar veren kötü alışkanlıklardan biri kirli saç fırçaları ve aletlerini kullanmaktır. Fırçalar kiri, yağı ve bakterileri toplarlar ve bunlar fırçanın üzerinde birikir. Bu da demek oluyor ki daha yeni yıkadığınız tertemiz saçlarınızı bu kire maruz bırakıyorsunuz. Saçlarınızı fırçaladıktan veya taradıktan sonra her zaman alette kalan saçları temizleyin. Fırçalarınızı en azından ayda bir kez şampuan veya kabartma tozu ile temizleyin.

2 – Sıcağa sık maruziyet

Eğer saçlarınızı sık sık yıkıyor, saç kurutma makinesi ile kurutuyor, düzleştiriyor veya dalgalandırıyorsanız, saçlarınızın hasarını ikiye katlıyorsunuz. Isı koruyucu kullansanız bile narin saçlarınızın ısı maruziyeti çok fazla oluyor. Bunun yerine saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakabilir, düzleştirici gibi sıcak aletleri daha az kullanmaya çalışabilirsiniz. Bunun yanında saçlarınıza şekil verme işini, saç kurutma makinesi ile saçlarınızı kuruturken yaparsanız yine ikinci bir kez saçlarınızın ısıya maruz kalmasını önlemiş olursunuz.

3 – Mumu iki tarafından da yakabilirsiniz

Çoğumuzun günlük hayatı oldukça yoğun, sürekli stres altındayız, yetersiz besleniyoruz ve az uyuyoruz. Bu olumsuz durumlar saçınızı da olumsuz etkileyecektir. Hayatta bizim kontrolümüz dışında olan şeyler var ancak saçlarınız için en iyisini istiyorsanız sağlıklı bir yaşam tarzı çok büyük önem taşıyor. Stres kaçınılmaz olsa da, stresle nasıl başa çıktığımız, yiyip içtiklerimiz ve uykumuz konusunda seçim şansına sahibiz. Pahalı saç bakım ürünleri veya tedavilerine para yatıracağınız zaman bunlar aklınızda olsun.

4 – Aşırı ısıya maruz bırakmak

Çoğu kadın saçlarının kendi kendine kuruyacağını hayal edemez çünkü saç kurutma makinesi günlük saç bakım rutinlerinin önemli bir parçası olmuş durumda. Saçınızı saç kurutma makinesi ile kurutmakta sorun yok ancak saçlarınız kuruduktan sonra bile hala en yüksek sıcaklıkta kullanıyorsanız saçlarınızın içindeki nemi de kurutabilirsiniz. Bu da saçlarınızın kuruması, çatallaşması ve kırılmasına neden olabilir.

5 –  Saçlarınızı sıcak su ile yıkamak

Şimdiye kadar saçlarınızı sıcak şeylere maruz bırakmanın ne kadar zararlı olduğunu anladığınıza eminim. Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız, sıcak su ile saçlarınızı yıkamak kesinlikle yapmamanız gereken bir şey. Sıcak su saçlarınızın içindeki nemi kaybetmesine neden olarak saçlarınızı kurutur. Kuru saçlar da kırılmaya ve çatallaşmaya meyilli olurlar. Cildinizi ve saçlarınızı korumak için saçlarınızı ılık su ile yıkayın.

6 – Saç şekillendirici sprey kullanmak

Bazı günler saçlarımızın verdiğimiz şekli koruması için saç şekillendirici spreyler veya ürünler kullanmanız gerekebiliyor, özellikle de saçlarınız uzunsa çok verimli bir çözüm olabiliyor. Bu tip ürünler zaman zaman kullanmak için uygun olsalar da bu ürünleri çok sık kullanmak da saçlarınıza zarar verir. Bu ürünlerin içinde yüksek oranlarda alkol vardır ve bu ürünleri kullandıktan sonra saçlarınızı tarar veya fırçalarsanız saçlarınızın kırılmasına neden olabilir. Bu sertleştirici spreyler yerine krem halindeki saç şekillendiricileri kullanmayı deneyebilirsiniz.

7 –  Çok sıkı saç stilleri kullanmak

Hepimizin kendine göre favori saç stilleri vardır ancak bazen çok sıkı saç stilleri saçlarımız için en sağlıklı çözüm olmayabiliyor. Eğer saçlarınızı iş için veya okul için sürekli üstten sıkı bir şekilde toplamak veya at kuyruğu yapmak zorunda kalıyorsanız saçlarınız stres altında kalır ve bu da saçlarınıza zarar verebilir. Yalnızca saçlarınızı çok sıkı toplamak değil, sürekli toka veya taç takmak da saçlarınıza zararlı olabilir. Bazı günler saçlarınızı rahat bırakın veya kullandığınız toka veya taç gibi aksesuarların yerlerini değiştirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.